Lídri EÚ odsúhlasili druhý úverový program pre Grécko

Barosso
Prezident Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso Foto: SITA, AP

BRUSEL 24. júna (WEBNOVINY) – Lídri Európskej únie na štvrtkovom summite v Bruseli oficiálne odsúhlasili druhý úverový program pre Grécko, ktorý má pomôcť odvrátiť bankrot krajiny. Grécky premiér Georgíos Papandréou prisľúbil, že Grécko uskutoční radikálne ekonomické reformy a nový grécky minister financií sa už predtým dohodol s misiou EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) na mimoriadnom zvýšení daní a zoškrtaní výdavkov s cieľom znížiť schodok rozpočtu.

Lídri EÚ v spoločnom stanovisku uviedli, že Grécko musí zrealizovať komplexný reformný balíček a musí v čo najkratšom čase prijať kľúčové zákony týkajúce sa fiškálnej stratégie a privatizácie. „Toto bude základom pre stanovenie hlavných parametrov nového úverového programu vypracovaného spoločne partnermi z eurozóny a MMF a umožní to Grécku získať v júli prostriedky na krytie finančných potrieb,“ tvrdia lídri 27-členného bloku.

Grécko potrebuje do polovice júla od EÚ a MMF 12 mld. eur, aby sa vyhlo platobnej neschopnosti, ktorá by mohla vyvolať vlnu nákazy po eurozóne a spôsobiť šok svetovej ekonomike. Grécko získalo v máji 2010 od EÚ a MMF úver v sume 110 mld. eur a v súčasnosti potrebuje prostriedky podobného rozsahu, aby bolo schopné splniť si do konca roku 2014 svoje finančné záväzky. „Grécko je zaviazané pokračovať vo veľmi dôležitom programe kľúčových zmien, ktoré oživia našu ekonomiku ,“ povedal Papandréou v rozhovore s reportérmi. Lídri EÚ tiež na summite odsúhlasili vytvorenie stáleho krízového mechanizmu od júna 2013 a posilnenie súčasného dočasného záchranného fondu.

Grécko sa s EÚ dohadovalo o škrtoch v rozpočte

Grécko, Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) sa vo štvrtok večer dohodli na detailoch rozpočtových škrtov a ďalších opatrení, ktoré musí Grécko prijať, aby dostalo pôžičku na záchranu svojej krachujúcej ekonomiky. Grécko by malo v nasledujúcich piatich rokoch ušetriť 28 miliárd eur. Túto dohodu musí teraz Grécko premeniť na konkrétne legislatívne opatrenia, uvádza vo vyhlásení Európska komisia. To sa týka aj plánu na získanie desiatok miliárd eur z predaja štátneho majetku. „Komisia očakáva schválenie príslušných zákonov v gréckom parlamente na budúci týždeň, do 30. júna,“ uvádza EK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Geórgios Papandréou