Lídri krajín v skupine G20 sa dohodli na spoločnom vyhlásení, existovali totiž pochybnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
summit G20
Stretnutie lídrov na summite v Naí Dillí. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Lídri krajín v skupine G20 sa dohodli na spoločnom vyhlásení zo summitu v Naí Dillí. Existovali totiž pochybnosti o tom, že by G20 mohla dosiahnuť dohodu, keďže medzi členmi panovali nezhody, najmä v súvislosti s rozdielnymi postojmi k vojne na Ukrajine.

Lídri sa zhodli na niekoľkých odsekoch

Slová lídrov na margo konfliktu sú však mierne a obmedzené len na výzvu násilne sa nezmocňovať území a nepoužívať jadrové zbrane.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Napriek niekoľkomesačným námietkam Ruska a Číny v súvislosti s jazykom odkazujúcim na vojnu na Ukrajine sa lídri podľa indických predstaviteľov dokázali jednomyseľne zhodnúť na niekoľkých odsekoch týkajúcich sa konfliktu.

Výzva všetkým štátom

Vyhlásenie zo summitu, zverejnené deň pred jeho formálnym ukončením, je v súvislosti s vojnou formulované menej ostro ako vyhlásenie vydané počas minuloročného stretnutia na Bali a priamo ruskú inváziu nespomína.

Členovia podľa neho zopakovali svoje národné pozície a rezolúcie prijaté v Organizácii Spojených národov (OSN) a vyzvali všetky štáty, aby konali v súlade so zásadami stanovenými v Charte OSN.

„V súlade s Chartou OSN sa všetky štáty musia zdržať hrozby silou alebo použitia sily pri snahe o získanie územia proti územnej celistvosti a suverenite alebo politickej nezávislosti akéhokoľvek štátu. Použitie alebo hrozba použitia jadrových zbraní je neprípustné,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Riešenie potrieb rozvojového sveta

Vlaňajšie vyhlásenie z Bali citovalo rezolúciu OSN, ktorá „najdôraznejšie odsudzuje agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine a požaduje jej úplné a bezpodmienečné stiahnutie z územia Ukrajiny“.

India, ktorá tento rok predsedá G20, sa na summite snaží upriamiť väčšiu pozornosť na riešenie potrieb rozvojového sveta, hoci, ako konštatuje agentúra AP, nie je možné oddeliť mnohé otázky, ako je potravinová a energetická bezpečnosť, od vojny na Ukrajine.

Na agende víkendového stretnutia sú otázky kritické pre rozvojové krajiny vrátane alternatívnych palív, efektívneho využívania zdrojov, vývoja spoločného rámca pre digitálnu verejnú infraštruktúru, potravinovej bezpečnosti či klimatickej zmeny. Počas prvého dňa samitu tiež Africká únia získala stále členstvo v G20.

Summit sa koná bez prítomnosti prinajmenšom pätiny lídrov G20. Vodcovia Ruska a Číny sa rozhodli neprísť, rovnako aj mexický prezident. Španielsky premiér zase nemohol prísť pre COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AÚ Africká úniaOrganizácia Spojených národov (OSN)