Lietadlo prezidenta P. Slonoviny nepustili z Francúzska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gbagbo
Prezident Pobrežia Slonoviny Laurent Gbabo Foto: SITA/AP

KOTONOU 26. decembra (WEBNOVINY) – Francúzske úrady v nedeľu nedali povolenie na odlet lietadlu úradujúceho prezidenta Pobrežia Slonoviny Laurenta Gbagba, a tak zostalo zablokované na letisku vo Francúzsku, informovala francúzska vláda. Prezidentský špeciál Gbagba, ktorý vzdoruje medzinárodnému tlaku, aby po sporných voľbách odstúpil, zablokovali na letisku Basel-Mulhouse. Letisko leží na hranici Francúzska a švajčiarska a spoločne ho spravujú francúzske a švajčiarske úrady, uviedol pre tlačovú agentúru AFP hovorca francúzskeho ministerstva zahraničných vecí.

Francúzsko a ďalšie svetové mocnosti, ako aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov naliehajú na Gbagba, aby odovzdal moc svojmu rivalovi Alassaneovi Ouattarovi, ktorého považujú za víťaza minulomesačných prezidentských volieb. Hovorca ministerstva Bernard Valero vysvetlil, že lietadlu prezidenta nepovolili odletieť v odpovedi na žiadosť novej vlády Pobrežia Slonoviny, ktorú zostavil Ouattara.

„Legitímne úrady (Pobrežia Slonoviny) nás požiadali, aby sme lietadlu nepovolili odletieť, čo je presne to, čo sme spravili v odpovedi na ich žiadosť,“ povedal Valero.

To, že lietadlo úrady zablokovali po tom, ako vykonalo technickú zastávku v Basel-Mulhouse, potvrdil aj hovorca švajčiarskeho federálneho leteckého úradu. „Lietadlo, ktoré patrí Pobrežiu Slonoviny, parkuje v Basel-Mulhouse,“ uviedol hovorca. „Toto lietadlo zablokovali francúzske úrady,“ dodal.

Obyvatelia utekajú z P. Slonoviny, boja sa vypuknutia vojny

Najmenej 14 tisíc ľudí už utieklo z Pobrežia Slonoviny z obáv pred tým, že politický chaos v krajine vyústi čoskoro až do občianskej vojny. Informovala o tom Organizácia Spojených národov (OSN). Niektorí obyvatelia sa pritom do susednej Libérie vybrali pešo, pričom počas niekoľko dní trvajúcej cesty boli celý čas bez jedla.

Väčšina z utečencov patrí k podporovateľom Alassaneho Ouattaru, ktorého medzinárodné spoločenstvo uznáva za legitímneho prezidenta Pobrežia Slonoviny. Oficiálnou hlavou krajiny je však stále Laurent Gbagbo. Toho do úradu fakticky dosadila Ústavná rada po tom, ako zrušila výsledky ústrednej volebnej komisie, podľa ktorej sa víťazom nedávnych prezidentských volieb stal jeho rival Ouattara.

Prezidenta P. Slonoviny prídu presviedčať traja prezidenti

Ekonomické združenie západoafrických krajín (ECOWAS) v nedeľu oznámilo, že na Pobrežie Slonoviny príde v utorok delegácia pozostávajúca z troch prezidentov jeho členských krajín. Sľubuje si od nej, že sa im podarí presvedčiť prezidenta Laurenta Gbagba, aby rezignoval na svoju funkciu a krajinu v záujme jej blaha opustil. Spoločenstvo 15 krajín západnej Afriky poslalo na Pobrežie Slonoviny prezidentov Beninu, Sierry Leone a Kapverd pričom deklarovalo, že ide o poslednú možnosť pred nasadením ozbrojených síl. Gbagbova administratíva však takýto postup odmieta a označuje ho za sprisahanie zo strany Západu vedeného Francúzskom.

Násilnosti na Pobreží Slonoviny vypukli po tom, čo prezident Gbagbo odmietol odovzdať moc oficiálnemu víťazovi novembrových prezidentských volieb Alassanemu Ouattarovi. Dôsledkom napätej situácie v západoafrickej krajine bolo pozastavenie členstva krajiny v Africkej únii, zastavenie finančnej pomoci od Svetovej banky a sankcie zo strany Európskej únie namierené na prezidenta a jeho spolupracovníkov. Na situáciu zareagovali aj tisíce ľudí, ktorí zo strachu pred vypuknutím občianskej vojny utiekli do susednej Libérie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Laurent Gbagbo