Limit spoluúčasti i transformácia sa odložia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka, pacient
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – Zavedenie limitu spoluúčasti, zrušenie povinnosti výmenných lístkov, či obnovenie transformácie nemocníc sa odkladajú. Prezident Ivan Gašparovič totiž vrátil do Národnej rady SR novelu zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch. Prevažná časť zmien, ktoré novela zavádza, mali pritom platiť už od januára 2011. Prezident navrhuje odklad účinnosti novela na 1. apríla 2011.

V novele sa mu nepozdávajú ustanovenia, ktoré súvisia so znovuzavedením poskytovania zliav na lieky a dietetické potraviny na recept a zdravotnícke pomôcky na poukaz, pričom žiada ich vypustenie. Podľa hlavy štátu nie sú v súlade ani so základnými požiadavkami kladenými na zákon. „Zavedenie nových nedefinovaných pojmov vedie k nejednoznačnému výkladu a problémom pri vykonávaní zákona,“ tvrdí ďalej prezident. Zároveň má pochybnosti o súlade uvedených ustanovení s obsahom princípu právneho štátu. Agentúra SITA požiadala v tejto súvislosti o stanovisko aj Ministerstvo zdravotníctva SR.

Novela podľa neho okrem iného stanovuje, že držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti môže sám alebo prostredníctvom inej osoby, ktorá sa ďalej v novele označuje ako organizátor systému, poskytovať pacientom súhrn zliav a výhod v súvislosti s výdajom lieku, dietetickej potraviny alebo zdravotníckej pomôcky. Podľa hlavy štátu však nie je zrejmé, kto je iná osoba, či organizátor systému.

V schválenom zákone prezidentovi ďalej chýba, kto a za akých podmienok môže byť organizátorom systému. „Absencia úpravy týchto otázok, podľa môjho názoru, znamená riziko, že organizátorom systému môže byť ktorákoľvek fyzická osoba za nejasných podmienok,“ myslí si hlava štátu. Slovné spojenie organizátor systému zároveň podľa prezidenta nie je ani v súlade so zákonom o liekoch. Taktiež upozorňuje, že uvedená právna úprava nepozná ani v novele používané slovné spojenia „predpisové a nepredpisové položky“.

„Nemožno súhlasiť ani so zavedením slovného spojenia „súhrn zliav a výhod“ v súvislosti s výdajom liekov a dietetických potravín na lekársky predpis a zdravotníckych pomôcok na lekársky poukaz,“ tvrdí ďalej hlava štátu. Nie je jej zrejmé ani to, čo sa rozumie „cenou uskutočneného nákupu alebo budúceho nákupu predpisových položiek a nepredpisových položiek“.

Zavedenie zliav na lieky a dietetické potraviny na predpis a zdravotnícke pomôcky na lekársky poukaz predložil ešte v parlamentnom zdravotníckom výbore ako pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotných poisťovniach a iných zákonoch koaličný poslanec Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Obmedzenie marketingových aktivít poskytovateľov lekárenskej starostlivosti iba na voľnopredajné lieky a doplnkový sortiment zaviedla novela zákona o liekoch od decembra minulého roka.

Lekáreň podľa parlamentom schváleného návrhu mala získať možnosť dať dobrovoľne zákazníkovi zľavu na cene s tým, že táto zľava sa rozdelí medzi zdravotnú poisťovňu a pacienta v pomere, v akom je pomer úhrady. Návrh pritom zakazoval lekárňam dávať akékoľvek výhody vo forme naturálií či hotovostných platieb.

Proti úprave vystúpila Asociácia lekárnikov Slovenska, ako aj Slovenská lekárnická komora. Podľa asociácie by nemalo opätovné zavedenie poskytovania zliav pozitívny dopad. Zároveň sa domnievala, že v novele je viacero veľmi závažný nedostatkov, obsahuje niekoľko terminologických „nezmyslov“ a niektoré jej ustanovenia sú v rozpore platnou legislatívou.

Novela mala okrem obnovenia poskytovania zliav od januára budúceho roku zaviesť ochranný limit na doplatky za lieky. Od začiatku nasledujúceho roka sa taktiež mala zrušiť povinnosť odporúčacích lístkov, minulosťou sa malo stať aj plošné testovanie na helicobactera pylori. Štátne nemocnice sa zároveň mali transformovať z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti. V prípade transformácie pritom prezident navrhol odklad konečného termínu o pol roka v porovnaní s aktuálnym znením novely.

Zmeny mali nastať aj pre zdravotné poisťovne. Po novom sa mala prísnejšie posudzovať ich platobná schopnosť. Novela mala taktiež zvýšiť transparentnosť zmluvných vzťahov zverejnením zmlúv medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a poisťovňami. Jej ambíciou bolo aj vrátiť nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, a to zmenou spôsobu odvolania jeho predsedu. Vláda už po novom nemala mať možnosť urobiť tak bezdôvodne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičViliam Novotný