Lipšic je podľa Fica najzbytočnejším špeciálnym prokurátom, mal by opustiť svoju funkciu (video)

Robert Fico
Predseda strany SMER-SD Robert Fico počas tlačovej besedy strany Smer - sociálna demokracia na tému: Daniel Lipšic ako najzbytočnejší špeciálny prokurátor prekáža spravodlivosti pri preverovaní zlyhaní súčasnej vlády SR. Bratislava, 6. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 6. apríla, 16:14

Pozícia Daniela Lipšica ako špeciálneho prokurátora je neudržateľná a túto pozíciu by mal opustiť. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol líder strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico. Podľa neho totiž Lipšic napriek ročnému príjmu vo výške 110-tisíc eur nemôže konať vo viacerých významných kauzách.

Vylúčený bude musieť byť z viacerých káuz

Fico pripomenul, že v kauze Očistec Lipšic vystupuje ako svedok a zastupoval „udavača“ Bernarda S. V kauze Judáš zase zastupoval bývalého funkcionára Slovenskej informačnej služby (SIS) Borisa B., v kauze Správy štátnych hmotných rezerv zastupoval podnikateľa Mariána G. a v kauze Plevel už odsúdených Františka Tótha a Pavla Polku.

Fico tiež spomenul Lipšicove zastupovanie Igora Matoviča (OĽaNO), exprezidenta Andreja Kisku, angažovanie sa v kauze zmenky na strane televízie Markíza ako aj zastupovanie rodiny Jána Kuciaka. Rovnako sa podľa predsedu Smeru Lipšic bude musieť vylúčiť aj z vecí, kde vystupuje právnická firma, v ktorej pôsobil pred nástupom na Úrad špeciálnej prokuratúry.

Žilinka sa zatiaľ k veci nebude vyjadrovať

„Toto je potrebné riešiť,“ vyhlásil Fico s tým, že zo spomenutých dôvodom by mal generálny prokurátor Maroš Žilinka Lipšicovi odporučiť, aby čo najrýchlejšie odišiel z funkcie. Zopakoval pritom svoje skoršie tvrdenia, že Lipšic je čisto politickým nominantom. „Najideálnejšia cesta je, aby sa spratal zo špeciálnej prokuratúry,“ dodal Fico.

Generálna prokuratúra SR (GP SR) vo svojom stanovisku zdôraznila, že sa zatiaľ k veci vyjadrovať nebude. „Maroš Žilinka v minulosti opakovane vyhlásil, že Generálna prokuratúra SR nepotrebuje výzvy politikov na to, aby konala,” uviedol hovorca GP SR Dalibor Skladan.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicMaroš ŽilinkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SDÚrad špeciálnej prokuratúry