LIPŠIC: Mali by sme vyberať vzdelaných migrantov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lipšic
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Minister vnútra Daniel Lipšic si myslí, že Slovensko by malo vo svojej migračnej politike zaviesť systém bodového hodnotenia, podľa ktorého budeme u nás prijímať migrantov. „Vysokokvalifikovaných, vzdelaných ľudí z civilizačne blízkych krajín, pretože je pravdou, že v iných krajinách aj vďaka nekontrolovanej migrácii projekt multikulturalizmu zlyhal. Tento neúspešný pokus nechceme opakovať,“ vyhlásil Lipšic po rokovaní vlády, ktorá dnes schválila koncepciu migračnej politiky na nasledujúcich päť rokov. Podľa materiálu sa má národná imigračná politika definovať s dôrazom na prijímanie a zamestnávanie cudzincov v súlade s potrebami trhu práce. Autori koncepcie odporúčajú zvážiť tiež aktuálnosť a potrebu regulácie pracovnej imigrácie, napríklad stanovením kvót pre jednotlivé skupiny legálnych migrantov. Mala by sa aj pozitívne ovplyvňovať verejná mienka s cieľom predchádzať rasizmu, xenofóbii či intolerancii. Plán migračnej politiky Slovenska do roku 2020 chce mať vláda na stole do konca júna.

Na Slovensko sa presídlia z Malty dve rodiny cudzincov, ktorým sa poskytla medzinárodná ochrana. Dovedna pôjde o 10 ľudí. Aj tento plán obsahuje aktualizovaná koncepcia migračnej politiky na nasledujúcich päť rokov, ktorú schválila vláda. Slovensko sa tak zúčastní na presídľovaní migrantov z členských krajín Európskej únie, ktoré sú zaťažené veľkým náporom migrantov. Okrem toho sa budeme zapájať do presídľovania cudzincov z tretích krajín s časovo obmedzenou dĺžkou pobytu na území Slovenska – v tomto roku sa plánuje druhá aktivita tohto druhu. Slovensko chce vytvoriť podmienky na účasť v globálnom prístupe Európskej únie k migrácii, s dôrazom na jeho východnú a juhovýchodnú dimenziu.

V tomto roku sa Slovensko zameria aj na podpis bilaterálneho protokolu na vykonávanie Dohody medzi Európskym spoločenstvom a Ukrajinou o readmisii osôb z 18. júna 2007. Rovnaké úsilie bude pri týchto dohodách s tretími krajinami – prednostne tými, ktoré sú pre Slovensko imigračne najdôležitejšie. Do konca marca má byť hotový aj nový zákon o kontrole hraníc a pobyte cudzincov, občanov Európskeho hospodárskeho priestoru a ich rodinných príslušníkov na území SR. Ten bude novým spôsobom upravovať podmienky vstupu a pobytu cudzincov na našom území, zaistenia a administratívneho vyhostenia cudzincov, pôsobnosť polície pri zabezpečovaní kontroly hraníc, práva a povinnosti cudzincov ako aj právnických osôb a ďalšiu problematiku súvisiacu s kontrolou hraníc a pobytom cudzincov. Do zákona zapracujú aj európsku smernicu o podmienkach vstupu a pobytu štátnych príslušníkov tretích krajín na účely vysokokvalifikovaného zamestnania.

V pláne je aj systém technického zabezpečenia kontroly vonkajších hraníc a zavedenie integrovaného systému riadenia hraníc EÚ. Národná imigračná politika sa má definovať s dôrazom na prijímanie a zamestnávanie cudzincov v súlade s potrebami trhu práce. Orientovať by sa mala na prijímanie a zamestnávanie vysokokvalifikovaných pracovníkov, vedeckých pracovníkov, študentov a iných kvalifikovaných migrantov. Autori koncepcie odporúčajú zvážiť tiež aktuálnosť a potrebu regulácie pracovnej imigrácie, napríklad stanovením kvót pre jednotlivé skupiny legálnych migrantov. Mala by sa aj pozitívne ovplyvňovať verejná mienka s cieľom predchádzať rasizmu, xenofóbii či intolerancii. Otvorenou otázkou na posúdenie zostáva možnosť vytvoriť Imigračný a naturalizačný úrad Slovenskej republiky.

Migračná situácia na Slovensku je podľa koncepcie stabilizovaná. „Charakteristickým znakom posledných rokov je pokles počtu cudzincov žiadajúcich o poskytnutie ochrany v zmysle medzinárodných záväzkov,“ uvádza sa v texte koncepcie. Takúto ochranu už žiada menej než 1 000 osôb ročne. V dôsledku organizačno-technických a režimových opatrení, ktoré sme zaviedli pri vstupe do schengenského priestoru sa znižuje aj tlak nelegálnych migrantov na vonkajšiu hranicu Európskej únie. Ani počty udelených povolení na pobyt cudzincov na našom území sa v posledných rokoch významne nemenia, dostáva ich do 20 000 ľudí ročne. „Negatívne dosahy v oblasti zamestnanosti v dôsledku pretrvávajúcej hospodárskej a finančnej krízy sa podľa dostupných štatistických údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny doteraz neodrazili v diskriminačnom prístupe zamestnávateľov pri zamestnávaní cudzincov,“ konštatujú autori materiálu.

Základom budúceho vývoja migračnej politiky je Európsky pakt o prisťahovalectve a azyle. Podľa neho treba organizovať legálne prisťahovalectvo so zreteľom na priority, potreby a schopnosti prijímania stanovené jednotlivými členskými štátmi a podporovať integráciu, bojovať proti nelegálnemu prisťahovalectvu, a to najmä zabezpečením návratu cudzincov s nelegálnym pobytom do krajiny pôvodu alebo tranzitu, posilniť účinnosť hraničných kontrol a vytvoriť európsky azylový systém.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Lipšic
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR