Lipšic sa obáva prepúšťania zločineckých bosov

Lipšic
Daniel Lipšic Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Exminister vnútra Daniel Lipšic sa obáva, že bosovia zločineckých skupín, ktorých v čase jeho pôsobenia v rezorte poslali za mreže, sa budú postupne dostávať von a nič sa nebude diať.

Ako povedal dnes novinárom, môže sa stať, že dôjde k procesnej chybe, reálnej alebo domnelej, keď prepustia niekoho z organizovaného zločinu, čo sa stalo aj za jeho pôsobenia na ministerstve vnútra.

Či už išlo o prípad Mello alebo ďalšie. Vtedy sa vždy vznieslo nové obvinenie pre nejaký trestný čin a človek išiel naspäť do väzenia, alebo ušiel, lebo sa bál, že pôjdeme po ňom. Dnes sa Libor prechádza po bratislavských uliciach, po obchodných centrách a nič sa nedeje. To je vážna hrozba pre budúcnosť. Obávam sa, že je to prvý precedens,“ vyhlásil.

Otázna je práca so svedkami

Borec nemá informácie, že došlo k pochybeniu

Minister spravodlivosti po dnešnom rokovaní vlády nepoznal spis ani dôvody prepustenia údajného šéfa skupiny jakšíkovcov Libora J. na slobodu.

Predpokladám, že sudca ho prepustil z nejakých dôvodov, ktoré boli dostatočne závažné na to, aby takéto niečo urobil. Samozrejme, pokiaľ by došlo k akémukoľvek porušeniu právomocí, resp. povinností sudcu, tak vyvodím zodpovednosť. Ale zatiaľ nemám takéto informácie,“ reagoval Borec na informáciu o prepustení Libora J.

Kritizoval, že orgány činné v trestnom konaní hrajú mŕtveho chrobáka a mlčia. „Ľudia, ktorí si mysleli v minulosti, že stoja nad zákonom, že sa im nemôže nič stať, skončili za mrežami. Teraz začali vychádzať a je ticho a nič sa nedeje,“ konštatoval Lipšic.

Dôkazná situácia v prípravnom konaní v prípade údajného šéfa skupiny jakšíkovcov Libora J., ktorého v pondelok prepustili z väzby, bola podľa Lipšica dobrá. Niektorí svedkovia však podľa neho zmenili výpovede.

Otázka znie, ako sa s tými svedkami následne pracovalo. Napriek tomu si myslím, že dôkazná situácia bola dobrá. Bola na odsúdenie. Poškodený nezmenil usvedčujúcu výpoveď. Samozrejme, že často aj poškodení pochádzajú z prostredia organizovaného zločinu. To ale neznamená, že sú nedôveryhodní, ak ich výpoveď je potvrdzovaná nepriamymi dôkazmi,“ zdôraznil Lipšic.

Pripomenul, že boli prípady, keď išiel niekto von z basy, „mali sme pripravené ďalšie stíhania, išiel pre inú vec do väzby znovu“. Takých prípadov bolo podľa neho veľa.

Polícia aj prokuratúra mlčia

Ak obžalovaní môžu taktizovať pri väzobných veciach, tak aj polícia a prokuratúra musia podľa Lipšica konať prezieravo. „Počítali sme s tým, že niekedy pre procesnú chybu sa nejaký mafián dostane z väzenia. Museli sme mať pripravené záložné riešenie. To je prezieravý postup. Dnes neexistuje, polícia aj prokuratúra mlčia,“ povedal s tým, že za jeho pôsobenia vo funkcii ministra vnútra vždy, keď išli po väčších zločineckých skupinách, mali niečo v zálohe, keby sa stalo, že väzba dopadne zle, pretože zločinecké skupiny majú svoj vplyv na políciu, súdy, prokuratúru. „Treba využiť všetky zákonné prostriedky,“ dodal.

Libora J. súd prepustil z väzby po tom, ako ho prvostupňový súd v pondelok 18. marca oslobodil spod všetkých troch skutkov obžaloby v jednej z dvoch káuz, v ktorých figuroval. Rovnaký verdikt vyniesol aj nad jeho spoluobžalovaným Mariánom S.

Dokazovaním nebolo preukázané, že skutky sa stali, ako je uvedené v obžalobnom návrhu,“ vysvetlil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Rozsudok nie je právoplatný, keďže generálna prokuratúra podala odvolanie v zákonnej lehote. Libor J. a Marián S. čelili obžalobe z vydierania. Libor J. aj Marián S. od začiatku obvinenia odmietajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicLibor J.Tomáš Borec