LIVE: Svište, kamzíky a orol skalný v priamom prenose

Orol skalný
Foto: SITA/ŠOP

BRATISLAVA 6. augusta (WEBNOVINY) – S cieľom chrániť počas krátkeho tatranského leta svištiu kolóniu, orla skalného a kamzíky pred pytliactvom a vyrušovaním umiestnili v uplynulých dňoch vo Vysokých Tatrách a v CHKO Strážovské vrchy ďalšie on-line kamery odborní pracovníci rezortnej organizácie ministerstva životného prostredia – Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a Správy CHKO Strážovské vrchy. Verejnosť má tak možnosť vidieť tieto unikátne živočíchy naživo prostredníctvom internetovej stránky Správy Tatranského národného parku, ŠOP SR, ako aj na úvodnej stránke envirorezortu. Ojedinelý výchovno-vzdelávací projekt nadväzuje na úspešné projekty z minulosti, ktoré boli zamerané na sokola sťahovavého v Belianskych Tatrách a orla skalného v Západných Tatrách.

Sledovať svištiu kolóniu vo Vysokých Tatrách v nadmorskej výške 1900 m. n. m. bude možné do polovice októbra, keď sa svište začnú pripravovať na zimný spánok. Záznam je priebežne ukladaný na pevný disk a prístupný aj na stránke Správy Tatranského národného parku. Prevádzka on-line prenosu spod Lomnického štítu (svište, kamzíky) závisí od intenzity svetla a tiež od počasia. Návštevníci webovej stránky môžu sledovať materskú noru, ako aj druhou kamerou kompletný záber svištieho a kamzičieho biotopu z centrálnej časti Vysokých Tatier.

Kamery sú prepínané podľa aktuálnosti. Umiestnené sú vo výške 1900 m. n. m. v extrémnych klimatických podmienkach, kde sú časté letné búrky a silný vietor, ktoré môžu spôsobiť komplikácie počas priameho prenosu. Kamery sú napájané solárnou elektrickou energiou. Informáciu agentúre SITA poskytli z MŽP SR.

Vysielanie priameho prenosu orla v CHKO Strážovské vrchy začína medzi 6:00 až 10:00 podľa intenzity svetla a končí medzi 20:30 až 21:00. Mláďa je tesne pred vyletením. Ako informovali zo Správy CHKO Strážovské vrchy, stráženie pomocou kamery je doplnené aj fyzickým strážením, takže každý deň je pri hniezde v optimálnej vzdialenosti strážna služba, ktorá zasiahne v prípade pokusu o vykradnutie hniezda alebo vyrušovania turistami alebo horolezcami.

Online live video z hniezda orla skalného v CHKO Strážovské vrchy

LIVE STREAM aktívny od 06:00 do 21:00 – počas svetla

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom