Lokálne voľby v Namíbii vyhral Adolf Hitler, vyjadril sa aj k nacistom a ovládnutiu sveta

VOĽBY: Príprava a otvorenie volebných miestností
Adolfa Hitlera Uunonu minulý týždeň zvolili za člena rady za volebný obvod Ompundja. Foto: ilustračné, SITA/Martin Medňanský.

V lokálnych voľbách v Namíbii vyhral kandidát pomenovaný po niekdajšom nacistickom vodcovi Adolfovi Hitlerovi. Adolfa Hitlera Uunonu minulý týždeň zvolili za člena rady za volebný obvod Ompundja, pričom získal 85 percent hlasov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Politik sa v rozhovore pre nemecký denník Bild vyjadril, že nemá nič spoločné s nacistickou ideológiou a neplánuje svetovú dominanciu. Ako uviedol, otec mu dal meno po nacistickom vodcovi, ale „pravdepodobne nerozumel tomu, čo Adolf Hitler znamená“. „Ako dieťa som to považoval za úplne normálne meno. Až keď som dospieval, som pochopil, že tento muž si chcel podrobiť celý svet,“ povedal a dodal „s tým ja nemám nič spoločné“.

Uunona povedal, že ho jeho manželka volá Adolf a toto meno používa aj na verejnosti. Zmeniť si ho neplánuje.

Namíbia bola v rokoch 1884 – 1915 nemecká kolónia a germánske mená, ako napríklad Adolf, sú tam bežné. Hoci bola krajina od prvej svetovej vojny po vyhlásenie nezávislosti v roku 1990 pod kontrolou Juhoafrickej republiky, stále má niektoré nemecky pomenované mestá aj malú nemecky hovoriacu komunitu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adolf Hitler