Londýnsky zápisník: Olympionici na BMX

BMX Track
Vedľa velodrómu vybudovali dráhu pre bikros, ktorá má 470 m a jej súčasťou sú osemmetrová štartovacia rampa, viaceré terénne nerovnosti na skoky, ostré zákruty a na záver rytmická sekcia. Foto: london2012.com

Chlapci na slovenských sídliskách na nich jazdili po každej nerovnosti. V súčasnosti je už BMX alebo bikros váženým športom a je dokonca v programe olympijských hier.

Premiéru mal pred štyrmi rokmi v Pekingu a nechýbal ani v Londýne. Kým na Slovensku je bikros ako šport pomerne neznámy, aj keď má dráhy v Bratislave či v Liptovskom Mikuláši, vo svete je populárny.

Do cyklistického areálu pri velodrome prilákali olympijské súťaže takmer 10-tisíc divákov, v hľadisku sedeli viacerí prominenti a údajne podľa moderátorov popoludnia nechýbal ani David Beckham.

Aj bikros sa popri ďalších športoch vypracoval najmä na veľkú šou spojená so súťažením. Na atraktívnej trati je množstvo skokov, nerovností, ostrých zákrut. O napätie, dramatické situácie či ťažké pády nie je núdza. Diváci sa bavia, atmosféru ešte viac zlepšujú výborní moderátori.

Jedna jazda trvá približne 40 sekúnd. Už samotný štart je nevšedným zážitkom, pretekári sa spúšťajú do boja so súpermi i sekundami z vysokej rampy.

V Londýne si pre pretekárky pripravili jednu špecialitu. Keďže chceli urobiť ťažšiu trať pre mužov so skokmi, ktoré by spôsobovali ženám veľké problémy, v strede okruhu urobili vedľajšiu dráhu.

S nedostatkom priestoru sa vyrovnali Briti po svojom, pre ženy postavili špeciálny tunel popod mužskú trať. Diváci pretekárky na chvíľu strácali z dohľadu, aby o chvíľu ich už videli vo vzduchu po skoku pri výjazde z tunela.

Olympijský bikros chce divákov v prvom rade zabaviť a tí neopúšťali svoje miesta ani počas prestávok medzi jazdami. Exhibičné vystúpenia freestylistov na bicykli ich dostali do varu a najväčší hluk bol pri súťaži v skoku do výšky. Víťaz vyletel až do výšky piatich metrov, čo vyvolalo na tribúnach veľký ohlas.

Okrem moderátorov, ktorí robili vstupy aj priamo z tribúny, dotvárala atmosféru i rocková hudba. Bikrosový areál sa aj vďaka nej zmenil na obrovskú šou. Ak by takéto preteky usporiadali na niektorom slovenskom sídlisku, olympionika by sme mali aj v tomto športe.

Priamo z Londýna pre Webnoviny.sk píše Peter Pašuth.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David Beckham