Lopuchovský po 10 rokoch na druhú olympiádu, prvú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marcel Lopuchovský
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – V roku 2000 absolvoval svoju letnú olympijskú premiéru v Sydney ako člen slovenskej štafety na 4 x 400 metrov. O necelých desať rokov neskôr ho čaká prvý štart na zimnej olympiáde. Marcel Lopuchovský bude vo Vancouveri brzdárom slovenských štvorbobov a možno aj dvojbobov. Nebude však prvým Slovákom, ktorý mal možnosť štartovať na oboch hrách. Predstihol ho jeho kolega zo sydneyskej štvorstovkárskej štafety Marián Vanderka. Na ZOH 2002 v Salt Lake City bol členom posádky štvorbobov, ktoré skončili na 24. mieste.

„Ťažko mi je teraz hovoriť o rozdiele medzi letnými a zimnými hrami. Budem to vedieť až po skončení vancouverských. Ale isté je jedno: teraz bude chladnejšie ako pred 10 rokmi v Sydney…,“ žartoval Lopuchovský.

Bývalý nádejný štvorstovkár, ktorý to najprv skúšal na tejto trati s prekážkami (5. na MSJ 1996), potom bez nich (6. na ME 1999 do 22 rokov) a znovu sa vrátil k prekážkam (semifinále na Svetovej univerziáde 2001), sa v ľadovom tobogáne prvý raz spustil v roku 2007 v nemeckom Königssee, súťažnú premiéru mal v roku 2008 v pretekoch Európskeho pohára vo švajčiarskom St. Moritzi. Atlét v posádke bobov však nie je nijaká vzácnosť, aj v najlepších svetových tímoch ich je plno. Lopuchovský ale nikdy nemal podobné ambície. Po skončení kariéry sa venoval trénerskej práci – v atletike. Lenže na jeseň 2007 prišla ponuka.

„Pilot našich bobov Milan Jagnešák ma zlanáril tým, že mám veľkú šanca dostať sa opäť na olympiádu. Mňa takáto vízia štartovať po letných aj na zimných olympijských hrách oslovila a som rád, že to vyšlo,“ skonštatoval 32-ročný Košičan žijúci v Bratislave. „Atletiku som robil vrcholovo dvanásť rokov a naučil som sa rýchlo šprintovať. A to je v bobovom športe, predovšetkým na mojej pozícii brzdára, veľmi dôležité. Samozrejme, boby nie sú iba o rýchlom šprinte v úvodných desiatkach metrov, ale musel som sa naučiť viaceré špeciálne veci. No a v porovnaní s atletikou som musel pribrať nejaké to kilečko a zosilnieť.“

Slovenskí bobisti budú na ZOH vo Vancouveri v pozícii outsiderov, žiada sa povedať – také stredoeurópske „Kokosy na snehu“. Marcel Lopuchovský priznáva, že k veľmociam nemajú šancu ani len priblížiť sa. „Švajčiari, Rusi, Nemci, Američania či Kanaďania dávajú na rozvoj tohto športu veľké peniaze. Napríklad Rusi vraj investovali do vývoja nových nožov 600-tisíc eur,“ porovnával slovenský bobista. „Nám sa o takom niečom ani nesníva. Nemáme bobovú dráhu, na tréningy musíme cestovať do zahraničia. Pobyt i prenájom dráhy je finančne náročný, ide o veľký balík. Keď som začínal, neveril som, že bobový šport môže byť až taký finančne náročný.“

Slovenskí bobisti však z roka na rok napredujú a tentoraz s nimi ide na olympiádu aj tréner – Čech Pavel Puškár, ktorý české štvorboby dokormidloval na ZOH 1994 v Lillehammeri na 10. a v roku 1988 v Nagane dokonca na 8. priečku. „Angažovanie ozajstného trénera nám veľmi pomohlo, veď Pavel patril počas aktívnej kariéry medzi najlepších pilotov na svete. Jeho príchod sme získali veľmi veľa. Naučili sme sa nové finty, ktoré treba využiť pri štarte, ktorý patrí medzi najdôležitejšie veci. Pre laika to možno nevyzerá zložito, ale opak je pravdou – roztlačiť rýchlo a dobre boby je pomerne komplikované,“ pripomenul Lopuchovský.

Slováci by si v ľadovom koryte vo Whistleri radi vylepšili svoje najlepšie doterajšie umiestnenia: 25. miesto v dvojboboch (Turín 2006 Jagnešák – Rajek) a 20. miesto v štvorboboch (Turín 2006 – Jagnešák, Rajek, Kresťanko, Benda) .

„Slovensko je malá krajina bez tradícií v tomto športe, preto môžeme byť radi, že sme sa na zimnú olympiádu vôbec kvalifikovali. Hoci sa to možno niekomu nezdá, ale ani zďaleka nie je ľahké dostať sa na takéto podujatie. Naším cieľom je skončiť lepšie ako v Turíne. Bolo by super, keby sme sa v štvorboboch dostali do užšieho finále, a potom skončili do 15. miesta. V každom prípade sa však chceme sa vrátiť z Vancouveru so vztýčenou hlavou,“ vyhlásil Marcel Lopuchovský, v slovenských historických tabuľkách atlétov ešte stále piaty najlepší štvorstovkár (45,95 v roku 1999) a za Jozefom Kucejom druhý na 400 metrov prekážok (49,92 v roku 2001).

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marcel LopuchovskýMilan Jagnešák