Los Angeles ovládlo Clippers, Chicago zaskočilo Miami

Clippers lakers
Metta World Peace z Los Angeles Lakers (vpravo) bránený DeAndrem Jordanom z Los Angeles Clippers Foto: SITA/AP

NEW YORK 5. januára (WEBNOVINY) – Basketbalovými kráľmi Los Angeles sú Clippers, potvrdili to druhým víťazstvom nad Lakers v tejto sezóne.

Prekonali ním malátnosť z úvodu nového kalendárneho roka, keď v ňom prvý raz vyhrali až na tretí pokus, ten starý zakončili dokonalou šnúrou 17 víťazstiev. V Staples Center mali opraty pevne v rukách lídri tímov.

Kobe Bryant nastrieľal 38 bodov a svojím predposledným košom 1:29 min pred koncom štvrtej štvrtiny znížil na 97:99, ale odvtedy už patrila palubovka Chrisovi Paulovi, ktorý sa postaral o posledných osem bodov Clippers, pričom sa nemýlil ani v jednom zo šiestich trestných hodov a dal výsledku aj konečnú podobu 107:102.

Premenili sme niekoľko dobre načasovaných striel. Ale v posledných štyroch minútach tam bolo viacero chýb, ktoré idú na môj vrub. Ešteže sa môžeme spoľahnúť na obranu,“ vydýchol si autor 30 bodov a 13 asistencií Paul. Clippers vyhrali úvodné dva zápasy sezóny s Lakers prvý raz od presťahovania tímu zo San Diega v roku 1984.

Veľké momenty predvádzal v piatok aj najlepší nováčik uplynulej sezóny Kyrie Irving. Rozohrávač Clevelandu zaťažil konto Charlotte 33 bodmi a štvrtý raz v kariére mal jeho kôš prívlastok víťazný. „Snažil som sa uspať hru, čakal som na posledných päť sekúnd, našťastie mi ešte zostalo dosť času na strelu. Mal som pocit, že nemôžem netrafiť,“ povedal Irving po triumfe 106:104.

Nadmiera sebavedomia nebola na osoh Miami. Štandard v podaní trojice LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh tentoraz nestačil na Chicago. Heat chýbal predovšetkým dôraz pod košom (doskoky 28:48), Jamesa napriek 30 bodom limitovalo narazené koleno a výsledkom bola prehra 89:96.

Všetci v šatni si uvedomujú, čo dnes rozhodlo a že sa musíme zlepšiť. Jednoducho nás rozbili,“ konštatoval tréner lídra Východnej konferencie Eric Spoelstra.

Na východe si vedenie pred dobiedzajúcimi Clippers udržala Oklahoma. Thunder nedovolili zopakovanie scenára domáceho duelu s Brooklynom, spresnili streľbu (52 percent z poľa, 58,8 z trojok) a zdolali Philadelphiu 109:85. „Dnes sme hrali solídne v obrane. Ofenzíva bola pomalšia a tréner chcel, aby sme v druhom polčase rýchlo dali nejaké body. Podarilo sa,“ povedal Kevin Durant na margo 63 bodov Thunder v súčte tretej a štvrtej štvrtiny.