Ľudí deprimuje stav po voľbách, no voliči Smeru sú optimisti

Smer
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Takmer tri štvrtiny respondentov sú nespokojné s vývojom po parlamentných voľbách, vyplýva to z prieskumu agentúry MVK. Situácia je zlá podľa 19,8 percenta opýtaných, 53,9 percenta účastníkov prieskumu označilo vývoj za horší, než boli ich očakávania.

Nespokojnosť dominuje najmä u voličov SMK, z ktorých je nespokojných 97,7 percenta. Situácia po voľbách sa nepáči ani voličom NOVA (96,7 percenta) a SaS (96,6 percenta). Relatívne najmenej sympatizantov nespokojných s vývojom za uplynulé dva roky má vládny Smer-SD, a to 43,7 percenta.

Spokojnosť s povolebným vývojom vyslovilo 20,5 percenta respondentov. Situácia je dobrá presne podľa očakávaní podľa 14,1 percenta a pre 6,4 percenta účastníkov výskumu vývoj prekonal ich pôvodné očakávania.

Spokojnosť voličov Smeru

Najspokojnejší sú voliči Smeru, z ktorých 53,2 percenta hodnotí vývoj po voľbách pozitívne. Ani jedného spokojného respondenta nezaregistroval tento prieskum medzi sympatizantmi strany SaS. Opýtaní odpovedali na otázku: Ako sa vyvíja povolebná situácia na Slovensku v porovnaní s tým, čo ste vy osobne očakávali?

Agentúra MVK sa tiež respondentov pýtala, kedy očakávajú, že v našej spoločnosti nastane výrazné zlepšenie životných podmienok. Pozitívny obrat v dohľadnom čase, resp. do päť rokov očakáva 10,7 percenta účastníkov výskumu. Najviac z nich patrí medzi sympatizantov Smeru, a to 21,9 percenta. Najmenej optimistov je spomedzi voličov SNS a ĽS-NS, a to 4,9 percenta, resp. 5,1 percenta.

Vyše polovica pesimistov

Pesimistov, ktorí očakávajú celkové výrazné zlepšenie životných podmienok až v ďalekej budúcnosti, resp. ktorí neveria, že sa pomery u nás vôbec niekedy zlepšia, bolo medzi účastníkmi tohto prieskumu 65 percent, pričom nadpolovičnú väčšinu pesimistov majú medzi voličmi všetky politické strany. Najviac, 70,9 percenta, ich je medzi voličmi SNS a Mosta-Híd (69,3 percenta). Najmenej pesimistov medzi voličmi má SMK (53,3 percenta) a Smer (54,9 percenta).

Prieskum uskutočnila Agentúra MVK od 15. do 21. januára na vzorke 1 106 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel. Ako informoval Pavel Haulík z MVK, išlo o výskum kvótnym výberom a technikou štandardizovaného rozhovoru prostredníctvom anketárskej siete.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SMER-SD