Ľudí schopných nastúpiť do práce ihneď ubúda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Ľudí schopných nastúpiť ihneď do zamestnania bolo v júni 41 % zo všetkých uchádzačov o prácu. Vyplýva to z údajov pracovného portálu Profesia.sk. Je to o päť percentuálnych bodov menej ako pred rokom a ich podiel v posledných mesiacoch stále klesá. Najviac ľudí schopných nastúpiť do zamestnania ihneď je v kategórii ľudí so základným vzdelaním. Prepúšťanie pre hospodársku krízu sa ich dotklo ako prvých. Ľudí so základným vzdelaním, ktorí prišli o prácu, bolo začiatkom minulého roka 75 %.

Najmenší podiel ľudí schopných nastúpiť ihneď je podľa údajov spoločnosti Profesia v kategórii uchádzačov s vysokoškolským vzdelaním. Pred hospodárskou krízou mohli okamžite do nového zamestnania nastúpiť traja z desiatich vysokoškolsky vzdelaných uchádzačov. V období krízy ich podiel rástol a aj vďaka vlaňajším absolventom vysokých škôl bol po lete minulého roka podiel disponibilných uchádzačov medzi vysokoškolákmi až 46 %. V máji tohto roka je schopná okamžite do zamestnania nastúpiť opäť už len tretina vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Počet životopisov od uchádzačov, ktorí uvádzajú pri dátume nástupu možnosť ihneď, začal rásť s príchodom hospodárskej krízy a prepúšťaním vo firmách. Ako ďalej uvádza spoločnosť Profesia, v druhej polovici roku 2008 sa vyšplhal podiel disponibilných uchádzačov na úroveň približne 50 % a počas minulého roka ďalej rástol. Vrchol dosiahol na jeseň minulého roka, kedy bola uchádzačov ihneď schopných nastúpiť do nového zamestnania viac ako polovica. Od začiatku roka ich podiel postupne klesá a v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 41%.

Najviac ľudí schopných okamžite nastúpiť do práce je podľa štatistiky portálu Profesia.sk v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Najmenší podiel uchádzačov schopných okamžite nastúpiť do práce je dlhodobo v Bratislavskom kraji. „V krajoch s vysokou nezamestnanosťou, ako sú Banskobystrický a Prešovský kraj, je podiel uchádzačov okamžite schopných sa zamestnať na úrovni priemeru celej krajiny. Tým, že tieto regióny bojujú s nezamestnanosťou dlhodobo, ani v kríze a počas hromadných prepúšťaní nezažili také výkyvy ako kraje na západe Slovenska,“ povedala PR manažérka spoločnosti Profesia Lucia Burianová.

Kríza zmenila výrazne spôsob hľadania si práce medzi bakalármi, ľuďmi s ukončeným vysokoškolským vzdelaním prvého stupňa. Pred krízou v roku 2008 bol podiel bakalárov hľadajúcich prácu ihneď približne rovnaký ako ľudí po skončení druhého stupňa vysokoškolského štúdia. S pribúdaním uchádzačov o zamestnanie rástol aj počet bakalárov hľadajúcich si prácu, no v súčasnosti je ich podiel ešte nižší ako pred krízou. Pri bakalároch tak pravdepodobne stúpla ochota ďalej študovať po skončení prvého stupňa vysokej školy namiesto hľadania si zamestnania.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať