Ľudia chcú Fica za prezidenta, šancu má aj Kiska

Fico_istoty
Slovenský premiér Robert Fico. Foto: Archívne foto SITA/Ivan Fleischer
Agentúry môžu odlišné preferencie prinášať denne

Najmä náhodnosť rozhoduje o tom, ako vyzerajú preferencie prezidentských kandidátov. Pre agentúru SITA to povedal politológ Miroslav Kusý.

Prieskumy verejnej mienky, ktoré robia agentúry v tom istom čase, prinášajú aj úplne odlišné výsledky. Kusý v tom vidí aj priestor pre hodnotenie spoľahlivosti správ, ktoré nám agentúry prinášajú.

S prekvapujúcimi preferenciami prezidentských kandidátov môžu agentúry prichádzať zo dňa na deň, výsledky prieskumov závisia v neposlednom rade aj od momentálnej nálady ľudí a od štýlu položenej otázky, hovorí politológ.

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico by v prezidentských voľbách podľa aktuálneho prieskumu agentúry Focus získal najviac hlasov, ak by sa rozhodol kandidovať, a do druhého kola by postúpil s občianskym kandidátom Andrejom Kiskom.

Vo voľbách by za Fica hlasovali 36,3 percenta respondentov a za Andreja Kisku 18,9 percenta.

Na tretej priečke sa umiestnil poslanec za KDH Pavol Hrušovský, ktorý získal 13,4 percenta a za ním skončil Peter Šťastný s deviatimi percentami.

Sociológ Martin Bútora dostal od opýtaných šesť percent, poslanec Radoslav Procházka 5,8 percenta a Ján Čarnogurský 5,2 percenta.

Za nimi sa umiestnil občiansky kandidát Viliam Fischer so ziskom 4,3 percenta a 1,1 percenta účastníkov prieskumu dalo svoj hlas nominantovi SaS Petrovi Osuskému. Nevedelo resp. nechcelo odpovedať 23,1 percenta respondentov, ďalších 17,9 percenta by voliť nešlo.

Agentúra Focus uskutočnila prieskum verejnej mienky 3. až 10. júla na vzorke 1 055 opýtaných, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.

Respondenti odpovedali na otázku: Prezidentské voľby na Slovensku budú až v roku 2014. Predstavte si však, že by sa prezidentské voľby konali už tento víkend a na prezidenta by kandidovali nasledujúci kandidáti. Ktorému z nich by ste dali svoj hlas? Agentúru SITA informoval Martin Slosiarik z agentúry Focus.

Prezidentské voľby na Slovensku sú priame a v prípade, že žiadny z kandidátov nezíska v prvom kole volieb nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, uskutočňuje sa aj druhé kolo volieb. Doň postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov v prvom kole.

Tabuľka: Výsledky prieskumu agentúry Focus

Otázka: Prezidentské voľby na Slovensku budú až v roku 2014. Predstavte si však, že by sa prezidentské voľby konali už tento víkend a na prezidenta by kandidovali nasledujúci kandidáti. Ktorému z nich by ste dali svoj hlas? (údaje sú v percentách)
1. Robert Fico
36,3
2. Andrej Kiska
18,9
3. Pavol Hrušovský
13,4
4. Peter Šťastný
9,0
5. Martin Bútora
6,0
6. Radoslav Procházka
5,8
7. Ján Čarnogurský
5,2
8. Viliam Fischer
4,3
9. Peter Osuský
1,1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČarnogurskýMartin BútoraMiroslav KusýPavol HrušovskýPeter ŠťastnýRadoslav ProcházkaRobert FicoViliam Fischer