Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Papuce skola skolka
Foto: SITA/Martin Havran
24. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Ľudia musia mať právo umiestniť dieťa do škôlky, tvrdí Sieť

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Ľudia by mali mať zákonné právo umiestniť dieťa v materskej škole alebo detskej skupine. „Navrhujeme garanciu predškolskej starostlivosti,“ povedal pre agentúru SITA poslanec a člen Siete Miroslav Beblavý. Iba finančná pomoc samosprávam pre materské školy, o ktorej začal prednedávnom rozprávať vládny Smer-SD, podľa Beblavého nestačí.

„My si myslíme, že okrem finančnej podpory samosprávam by mala existovať tak ako napríklad v Nemecku tzv. predškolská garancia, to znamená, že rodič bude mať legálny právny nárok na to, že ak požiada, bude mať kde umiestniť dieťa, či už do materskej školy alebo detskej skupiny,“ vysvetlil Beblavý.

Na škôlky musia ísť peniaze

Iba viac peňazí na rozšírenie materských škôl podľa jeho slov môže pomôcť vo veľkých mestách, nemusí to však fungovať v malých a stredne veľkých obciach, keďže všetko bude závisieť od toho, koľko dá štát peňazí a aký aktívny bude starosta.

„Považujem za optimálne riešenie tam, kde je málo detí, aby nemuseli zriaďovať škôlku. Môže sa v dedine vybrať jedna pani, ktorá bude strážiť päť detí, ak splnia nejaké minimálne podmienky. Nemusia preto budovať budovu pre pár detí,“ konštatoval Beblavý. V aktuálnom školskom roku podľa štatistických údajov materské školy pre nedostatok kapacity neprijali takmer 9000 nahlásených detí.

Garancia predškolskej starostlivosti bude jedným z bodov základného programového manifestu, ktorý chce Sieť schváliť na ustanovujúcom sneme na prelome augusta a septembra. V sociálnej oblasti Sieť presadzuje minimálny dôchodok pre ľudí, ktorí majú odpracovaných 40 rokov. Beblavý ešte v apríli predložil do parlamentu novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, v ktorej navrhoval pre ľudí dôchodkovo poistených aspoň 40 rokov minimálny dôchodok 300 eur (jednotlivec) alebo 500 eur (dvojica).

Smer návrh zamietol

Vládny Smer-SD tento návrh v polovici júna zamietol, neskôr koncom júna na pracovnom sneme Smeru-SD premiér Robert Fico ohlásil, že vláda zavedie minimálny dôchodok.

„Vyzerá, že Smer to prijme vo veľmi podobnom znení, ako som navrhoval. Asi to odkopírujú,“ konštatoval Beblavý. V oblasti právneho štátu presadzuje Sieť hmotnú zodpovednosť verejných funkcionárov. Aj tento návrh už predkladali do parlamentu, kde ho Smer zamietol. „Je to pripravené, len na to treba politickú vôľu,“ konštatoval Beblavý.

Parlament, poslanci
Foto: SITA/Ján Slovák

Procházkova Sieť má aj ďalšie návrhy

Za zásadnú vec pokladá Sieť aj energetickú bezpečnosť a podporu národnej energetickej bezpečnosti. „S tým súvisí podpora čo najširšieho a najrýchlejšieho prepojenie energetickej infraštruktúry najmä v krajinách V4, aby sme neboli závislí od jedného zdroja či už ropy, plynu alebo iných surovín. Rovnako s tým súvisí aj zákon o ochrane národnej energetickej bezpečnosti, ktorý vláde dáva možnosť vstúpiť do predajov v energetike, ak by ohrozovali národnú bezpečnosť Slovenska,“ dodal opozičný poslanec.

Sieť pripravuje aj návrhy v oblasti súdnictva, presadzuje myšlienku jedného platu pre verejného funkcionára a vládu sa bude snažiť primať k podpore nového zákona o konflikte záujmov, ktorý by zvýšil kontrolu nad príjmami verejných funkcionárov.

Na prvom sneme schváli Sieť základný programový manifest, Beblavý očakáva, že detailný rozsiahly program prijmú o rok na ďalšom sneme, tento program už bude zároveň aj predvolebným.

Odporúčané články

Občania majú mať právo vybrať si verejné služby, tvrdí Sieť Procházkova Sieť chce zákon o ochrane národnej bezpečnosti

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...