Ľudia si opäť môžu vybrať poskytovateľa sociálnej služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodcovia
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – V marci nadobudne účinnosť novela zákona o sociálnych službách z dielne rezortu práce, ktorá prináša viaceré zmeny. Novela zákona napríklad v súvislosti s nálezom Ústavného súdu upravuje právo klienta na výber poskytovateľa sociálnej služby. Klient tak bude mať opäť právo vybrať si podľa svojej vôle verejného alebo neverejného poskytovateľa sociálnej služby, a to bez negatívnych dôsledkov. Tie spôsobovala doterajšia situácia, keď si klient vybral neverejného poskytovateľa, platil zvyčajne vysokú úhradu. Po novom chce ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zaviesť, aby sa samospráva podieľala na úhrade aj v prípade neverejného poskytovateľa. Novela ďalej upravuje rozsah opatrovateľskej služby. Jej rozsah a cena sa bude dať určiť nielen podľa hodín, ale aj podľa jednotlivých úkonov. Pre klienta to bude znamenať finančnú úsporu, keďže nebude musieť platiť vždy za celú hodinu, ale niekedy postačí zaplatiť len za jednotlivý úkon, napríklad donášku nákupu či uhlia. Od marca zákon spresní aj minimálny rozsah odkázanosti na sociálnu službu. Zákon zaručuje klientovi istý minimálny rozsah zahrňujúci rôzne úkony a služby. Pokiaľ však klient nechce, aby mu bol poskytovaný celý tento minimálny rozsah, bude sa môcť zmluvne rozhodnúť aj pre nižší, napríklad, keď chce, aby mu niektoré úkony robili rodinní príslušníci.

Ďalšou dôležitou zmenou bude skrátenie posudkového procesu. Posúdiť odkázanosť klienta na sociálne služby bude po novom možné aj podľa zdravotnej dokumentácie, ktorú má klient doma a nie je staršia ako pol roka. Proces posudzovania sa tým zrýchli a samospráva zároveň ušetrí, lebo nebude musieť platiť za lekársky nález, ktorý vypíše zmluvný lekár klienta. Posudzovať sa nebude ani odkázanosť na prepravnú službu. Od marca bude stačiť predložiť potvrdenie lekára alebo posudok z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, že preprava bola nevyhnutná. Zákon upravuje aj ústretovosť pri umiestňovaní klientov do zariadení sociálnych služieb. Dnes, pokiaľ chce byť človek umiestnený do zariadenia pre seniorov, musí spĺňať dve hlavné podmienky: mať dôchodkový vek a nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci opateru. Od marca budú môcť byť v zariadeniach pre seniorov umiestnení aj takí občania, ktorí nemajú problémy so zdravotným stavom, ale majú iné vážne problémy, napríklad žena týraná synom alkoholikom, a nebude potrebné posudzovať nepriaznivý zdravotný stav takéhoto klienta. Sociálnu posudkovú činnosť budú môcť navyše vykonávať aj sociálni pracovníci daného zariadenia na základe poverenia obce či vyššieho územného celku (VÚC). Využije sa tak už existujúci odborný potenciál a ušetria sa výdavky na externú posudkovú činnosť.

Sociálne služby, ktoré sa vykonávajú v zariadeniach, ako sú zariadenie pre seniorov, stacionár, zariadenie opatrovateľskej služby, zariadenie núdzového bývania, budú do marca hradené z prostriedkov tej obce alebo VÚC, v ktorej má klient trvalý pobyt. Platí teda, že obec uhradí náklady na sociálne služby, ktoré vykoná iná obec alebo VÚC. Sociálne služby, ktoré sa vykonávajú v zariadeniach, ako sú zariadenie podporovaného bývania, rehabilitačné stredisko, domov sociálnych služieb, špecializované zariadenie, nocľaháreň, útulok, integračné centrum a pod., budú hradené z prostriedkov tej obce alebo VÚC, v ktorej sa dané zariadenie nachádza. Ak je poskytovateľ financovaný účelovou dotáciou z ministerstva financií, obec uhrádza náklady znížené nielen o výšku úhrady klienta ale aj o výšku dotácie, aby sa zabránilo duplicitnému financovaniu.

Ako agentúru SITA informovala Daniela Šulcová z mediálneho odboru rezortu práce, od marca bude osobe, ktorá bezodkladne potrebuje sociálne služby, možné vyhovieť vopred, ešte pred nadobudnutím právoplatnosti rozhodnutia o odkázanosti na sociálne služby. Stačí, ak ho neskôr priloží k žiadosti o uzatvorení zmluvy. Novela upravuje aj finančné príspevky. Tie sa neverejnému poskytovateľovi pobytovej sociálnej služby nekrátia v čase, kedy klient nie je prítomný v zariadení, ale nachádza sa napríklad v nemocnici alebo na návšteve u príbuzných. Dôvodom je, že aj v čase neprítomnosti klienta má zariadenie rovnaké výdavky. Príjmy a výdavky neverejného poskytovateľa za nadštandardné činnosti si navyše od marca bude hradiť samotné zariadenie, pričom si tieto úhrady nezapočítava do nákladov, na základe ktorých následne získa finančný príspevok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať