Lufthansa štrajkuje, státisíce pasažierov nemôžu odletieť

Lufthansa
Lufthansa Foto: ilustračné, SITA/AP

FRANKFURT 1. decembra (WEBNOVINY) – Nemecká odborová organizácia Vereinigung Cockpit na pondelok naplánovala štrajk pilotov spoločnosti Lufthansa.

Akcia sa začala o 12:00 SEČ a bude trvať do utorka 23:59 SEČ. Tento štrajk sa dotýka krátkych a stredných letov. Štrajk týkajúci sa dlhých letov bude v utorok od 3:00 SEČ do 23:59 SEČ. Podľa odborov sa dajú štrajky aktuálne očakávať kedykoľvek okrem Vianoc. Pre štrajk pilotov sa ruší 1350 letov, čo sa dotýka zhruba 150-tisíc cestujúcich.

Odborová organizácia pilotov Vereinigung Cockpit zvolala štrajk po ďalšom kole neúspešných rokovaní s vedením spoločnosti. Tá síce v rokovaniach urobila ústupky, ktoré zahŕňajú rast miezd o päť percent, no naďalej nesúhlasí s tým, aby noví aj služobne starší piloti odchádzali do dôchodku vo veku 55 rokov.

Odborová organizácia chce dosiahnuť, aby Lufthansa naďalej umožnila odchádzať pilotom do dôchodku vo veku 55 rokov, pričom by poberali 60 % výšky svojho platu, kým sa im nezačne riadna penzia.

Spoločnosť Lufthansa prišla s ponukou, že dôchodkové výhody zachová pre pilotov, ktorí v spoločnosti začali pracovať skôr než v tomto roku. V prípade nových pilotov však chce zvýšiť najskorší možný vek odchodu do dôchodku. Odbory túto ponuku považujú za neférovú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lufthansa