Lukáč musi predložiť účtenky, Sulík bez pokuty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vincent lukáč
Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Príbeh zhoreného auta poslanca Národnej rady SR za SNS Vincenta Lukáča parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ešte neukončil. Zákonodarcu, ktorému v lete zhorel požičaný mercedes aj s výplatou a dokladmi, požiadajú o potvrdenie o ďalšom finančnom vysporiadaní si jeho prenájmu. Lukáč doručil výboru zmluvu a doklad o zaplatení 1 000 eur za mesačný prenájom auta od svojho kamaráta Emila Šišáka od 15. júla do 15. augusta.

Mercedes však zhorel koncom augusta, preto výboru chýba doklad o zaplatení za jeho prenájom do tohto času. „Ja tam vidím ten rozpor nejakých desať dní. Ja neviem, či pán poslanec zaplatil celý mesiac, pätnásť dní, ja v tejto chvíli neviem, ale chcem vedieť, či si to vysporiadal, či to plnenie ešte išlo v zmysle zmluvy,“ priblížila Renáta Zmajkovičová (Smer-SD), ktorá dožiadanie potvrdenia navrhla.

Jarmile Tkáčovej z SDKÚ-DS sa na zmluve Lukáča a Šišáka nepozdáva, že išlo o hotovostnú platbu, no Šišákovo sídlo je vo Švajčiarsku. Ako podotkla, cesta do Švajčiarska by predsa vyšla poslanca drahšie ako suma za prenájom. „Oni predpokladali, že auto zhorí,“ pridal sa k straníckej kolegyni Štefan Kužma, ktorý poukázal na článok zmluvy, podľa ktorého zmluva zaniká zničením dopravného prostriedku.

Mercedes 320 CDI v hodnote asi 100-tisíc eur patriaci bratislavskej spoločnosti Radovan Valent – VAN zhorel v noci z nedele na pondelok 23. augusta pod oknami paneláka na Kuzmányho ulici v Košiciach, kde Lukáč býva. Poslanec mal auto požičané a chcel ho kúpiť na lízing. Tvrdí, že v čase podpálenia sa v ňom nachádzala celá jeho poslanecká výplata aj osobné doklady.

Sulík za let do Salzburgu pokutu nedostane

Let predsedu parlamentu Richarda Sulíka súkromným lietadlom do rakúskeho Salzburgu koncom júla parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ďalej riešiť nebude. Konanie voči šéfovi parlamentu na dnešnom rokovaní zastavili. O zastavenie konania požiadal písomne aj Sulík, ktorý znovu pripomenul, že išlo o súkromný let.

Tak ako je nastavený zákon, povinnosť si splnil,“ reagovala predsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer-SD). Sulík najprv výboru doručil iba doklad o zaplatení a teraz žiadosť o zastavenie konania. „Zarazilo ma to,“ podotkol člen výboru Ľubomír Petrák zo Smeru-SD, podľa ktorého mal zverejniť aj okruh ľudí cestujúcich s ním.

Myslí si, že zverejnením mien pasažierov by vyvrátil podozrenia, že v budúcnosti dostanú nejaké „trafiky.“ Ak by výbor konanie nezastavil, došiel by Sulík o dvanásť mesačných platov. Medializovaný júlový let na večeru do Salzburgu vyšiel predsedu SaS Richarda Sulíka na 640 eur. Ani napriek kritike si Sulík nemyslí, že urobil niečo nevhodné a povedal vtedy, že nemá problém podobný let si zopakovať. Ako zdôraznil, ročne zarobí 150-tisíc eur, ktoré sú riadne zdokladovateľné a zdanené a nevie, prečo by si takúto márnotratnosť nemohol raz za čas dovoliť.

Ondrušove reklamné aktivity pod drobnohľadom

Reklamné aktivity Ondruša a Drobu Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií preverí výbor aj reklamné aktivity Ondruša a Drobu. Svojím konaním mohli podľa autorov podnetov doručených výboru zneužiť svoju osobu na reklamu. Na Ondruša dal podnet podpredseda výboru a poslanec za SaS Kamil Krnáč. Ondruš totiž minulý týždeň vystúpil v parlamente v reflexnej veste s logom Konfederácie odborových zväzov. Urobil tak po protestoch odborárov proti vládnemu úspornému balíčku pred Úradom vlády SR a pred parlamentnom.

Na Drobu si posvietili zákonodarcovia zo Smeru-SD Pavol Pavlis a Andrej Kolesík, podľa ktorých zneužíva auto na reklamu istého alkoholického nápoja. Jarmile Tkáčovej z SDKÚ-DS sa na podnete nepáči, že z priložených fotografií nie je jasné, či auto Drobovi patrí.

Šéfovi SIS Mitríkovi hrozí pokuta

O jeden plat verejného funkcionára môžu prísť parlamentní nováčikovia Natália Blahová (SaS), Milan Laurenčík (SaS) a Ivan Chaban (SDKÚ-DS). Nepredložili totiž včas parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií svoje majetkové priznania a ten začal voči nim konanie. Keďže predtým neboli verejnými funkcionármi, bude to vo výške priemernej nominálnej mesačnej mzdy v hospodárstve SR za minulý rok, a to je 744,5 eura. Pokuta vo výške jedného platu hrozí aj novému šéfovi SIS Karolovi Mitríkovi, ktorý priznanie nepredložil vôbec.

Lehota na podanie majetkových priznaní za rok 2009 vypršala 81 novým poslancom 9. augusta. Podľa zákona ich musia predložiť do 30 dní od poslaneckého sľubu, ktorý v Národnej rade SR zložili 8. júla. Traja spomenutí poslanci podali priznania v podateľni Kancelárie NR SR 10. augusta. Mitríka vymenoval prezident do funkcie 25. augusta, priznanie nedoručil doteraz.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KolesíkIvan ChabanKamil KrnáčĽubomír PetrákMilan LaurenčíkNatália BlahováPavol PavlisRenáta ZmajkovičováŠtefan KužmaVincent Lukáč
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky