Lukáš Lacko postúpil na Australian Open hladko do 2. kola

Lukáš Lacko - Gilles Muller
Slovenský tenista Lukáš Lacko počas zápasu 1. kola na Australian Open, v ktorom porazil Gillesa Mullera 6:2, 6:4, 7:6. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 14. januára (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Lukáš Lacko zvíťazil v pondelňajšom stretnutí 1. kola dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (14. – 27. januára, celková dotácia 30 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) nad takisto nenasadeným Luxemburčanom Gillesom Mullerom za 118 minút presvedčivo 6:2, 6:4, 7:6 (3).

Napokon sa mu nevypomstilo, že za stavu 5:4 v treťom sete prvý raz v tomto súboji stratil servis, a to po vlastnom mečbale.

V neskoršom tajbrejku totiž unikol na 4:0, potom viedol aj 6:1 a premenil dovedna štvrtý mečbal.

Obrazom: Lukáš Lacko počas zápasu s Australian Open s Gillesom Mullerom

Luxemburský tenista Gilles Muller počas zápasu 1. kola Australian Open, v ktorom prehral s Lukášom Lackom 2:6, 4:6, 6:7. Foto: SITA/AP

„Spočiatku to išlo ľahšie, ako som čakal. Výborne som odreturnoval začiatky prvého aj druhého setu, čo však vyplynulo aj z toho, že Muller často musel ísť cez druhý servis. Dokázal som to plne využiť a oba tie sety som potom relatívne hladko dopadával. V treťom to malo podobný scenár, ale ku koncu už prišli aj súperove šance. Škoda toho prvého mečbalu, pretože hneď nasledovala dosť veľká chyba rozhodcov v môj neprospech. Vtedy ma Luxemburčan prvý raz v zápase brejkol. Našťastie, tajbrejk som zvládol vynikajúco. Ťažko teoretizovať, ako by sa to vyvíjalo v prípade pokračovania, ale vo všetkých troch setoch som bol lepší. Tie jeho šance v treťom sete prišli so šťastím cez čiary, prasiatka či sporné verdikty rozhodcov – akosi sa to tam vtedy zbehlo,“ povedal Lukáš Lacko pre agentúru SITA.

Zverenec Ladislava Simona Lacko nadviazal na dobré výkony z prípravných podujatí v Dauhe a Aucklande, na ktorých sa zhodne prebojoval do štvrťfinále a nestačil iba na členov Top 10 – Francúza Richarda Gasqueta, resp. Španiela Davida Ferrera. Teraz si v 2. kole zmeria sily s 28-ročným Srbom Jankom Tipsarevičom, 9. v systéme pre nasadzovanie. Pokúsi sa mu odplatiť tesnú prehru 7:6 (3), 6:4, 4:6, 6:7 (5), 6:8, ktorú inkasoval už v septembri 2008 v Bratislave v Davisovom pohári. Tipsarevič v pondelok vyradil domáceho veterána Lleytona Hewitta.

Dvadsaťpäťročný piešťanský rodák Lacko už má istotu prémie 45 500 AUD a 45 bodov do svetového rebríčka ATP, v ktorom figuruje na 44. mieste – vyššie ešte nebol. Na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie obhajuje 3. kolo, v ktorom bol aj na Wimbledone 2012.

„Tipsarevič a Hewitt majú podobný štýl. Srb asi lepšie servuje, Austrálčan by tu mal k dobru domáce hľadisko. Nenavyberám si a v podstate je to úplne jedno,“ povedal k možným protivníkom na 2. kolo Lukáš Lacko ešte pred koncom ich stretnutia a na margo svojho zdravotného stavu doplnil: „Mám trochu problémy s ľavým členkom, už dva týždne beriem protizápalové lieky na šľachu, starám sa o to. Stále to nie je stopercentné, ale postupne sa to zlepšuje.“

Lacko sa v bilancii zo vzájomných duelov s 29-ročným ľavákom Mullerom (69.) ujal vedenia 2:1. Pripomenul triumf 7:6 (3), 6:4, ktorý dosiahol už v sezóne 2007 vo finále challengeru v dánskom Koldingu. Zároveň sa revanšoval za vlaňajšiu prehru 0:6, 6:4, 3:6, ktorú inkasoval v Belehrade na antuke, teda svojom najmenej obľúbenom podklade.

Zo Slovákov až v utorok vstúpi do hlavnej singlovej súťaže Martin Kližan, ktorého súperom bude nemecký kvalifikant Daniel Brands.

Dvojhra mužov – 1. kolo:

Lukáš Lacko (SR) – Gilles Muller (Lux.) 6:2, 6:4, 7:6 (3) za 118 minút (24, 30, 64)

využitie brejkbalov: 4 zo 6 = 67 % – 1 zo 7 = 14 %

Lacko hneď vo vstupnej hre dosiahol brejk z 30:40 a tento únik potvrdil bez straty fiftínu. Napokon sa blysol naozaj exkluzívnou efektivitou pri vlastnom podaní: až do konca tohto dejstva, v ktorom pridal brejkovú „poistku“ na 5:2, nestratil ani jediný fiftín na servise.

Navyše, podarilo sa mu to aj v druhom a štvrtom geme druhého dejstva, priebežne mal v tomto smere bilanciu 25:0. Čistou hrou si pripísal aj Mullerovo podanie na 2:1 v druhom sete a koncovku v pohode zvládol.

Keď na začiatku tretieho dejstva dosiahol Lacko ďalší brejk, zdalo sa, že zvyšok bude rýchlou formalitou, zápletka však predsa len vstúpila do hry.

Luxemburčan mal tri brejkové možnosti pri skóre 1:2, sám odolal jednej hrozbe za stavu 1:3. Brejkbal nezužitkoval ani v ôsmom geme, v desiatom však už áno. Bola to jeho tretia šanca v tejto hre, pred ňou odvrátil mečbal. Slovák už sa nevyhol tajbrejku, v ňom však mal od začiatku prevahu.

Viac k osobe Daniel BrandsDominika CibulkováGilles MullerLukáš LackoMartin Kližan