Lukašenka vyzývali k rezignácii tisícky žien pochodujúce Minskom, ticho neboli ani vysokoškoláci

Protesty v Bielorusku
Ulice Minska zaplnili demonštrujúce ženy a študenti. Foto: SITA/AP

Tisícky žien v sobotu pochodovali centrom Minska vyzývajúc na rezignáciu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Vysokoškoláci zase demonštrovali proti zadržaniu spolužiakov počas protestov.

Po prvý raz sa počas protivládnych protestov, ktoré sa v Bielorusku konajú už štyri týždne, objavili aj podporovatelia práv LGBT ľudí a počas pochodu žien v hlavnom meste mávali dúhovými vlajkami.

Podľa agentúry AP je to znamenie, že sú oponenti Lukašenka čoraz odvážnejší. „LGBT ľudia vyzývajú na slobodu. Sme unavení žitím v diktatúre, kde jednoducho neexistujeme,“ vyjadrila sa pre agentúru jedna z nosičiek dúhových vlajok Anna Bredovová.

Študenti tvorili živé reťaze

Podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna sa na pochode zúčastnilo zhruba päťtisíc žien. Pochod sledovala polícia. Zatiaľ sa však neobjavili správy o zadržiavaní.

Stovky študentov zase vytvorili v sobotu ľudské reťaze, čím demonštrovali proti zadržaniu študentov Štátnej jazykovednej univerzity. Podľa Viasny policajti v sobotu zadržali zhruba 20 študentov.

Pochody a demonštrácie žien sú častou súčasťou masívnych protestov, ktoré vyvolali výsledky volieb z 9. augusta. Oficiálne čísla pripisujú víťazstvo Lukašenkovi s 80 percentami hlasov, čo mnohí považujú za zmanipulované. Hoci sa protesty konali aj po voľbách v minulosti, tento rok sú najväčšie a najdlhšie trvajúce.

Prominentní ľudia opúšťajú Bielorusko

Lukašenkova opozícia vytvorila po voľbách Koordinačnú radu, ktorej cieľom je demokratický prechod moci v krajine. Rada v sobotu oznámila, že jedna z jej prominentných členiek, Oľga Kovaľková, odišla po prepustení z väzenia, kam ju poslali pre organizovanie protestov, do Poľska.

Ďalšia jej členka Svetlana Cichanovská, ktorá sa proti Lukašenovi postavila vo voľbách, odišla deň po nich do Litvy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoSvetlana Cichanovská