Lukašenko ostro skritizoval ruské daňové zmeny na rokovaní s Putinom

Vladimír Putin, Alexander Lukašenko
Sprava ruský prezident Vladimir Putin počas rokovania s bieloruským kolegom Alexandrom Lukašenkom, ktoré sa zameriavalo na spor pre ceny energií medzi dvoma spojeneckými krajinami, 26. decembra 2018. Foto: SITA/AP

MOSKVA 26. decembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin sa v utorok stretol v Moskve so svojím bieloruským kolegom Alexandrom Lukašenkom na rokovaniach, ktoré sa zamerali na spor pre ceny energií medzi dvoma spojeneckými krajinami.

Schôdzka politikov trvala viac ako štyri hodiny. Podľa médií oboch krajín sa lídri dohodli na ďalšom kole rokovaní naplánovaných na budúci týždeň, aby vyriešili zostávajúce záležitosti. Ešte pred stretnutím sa bieloruský prezident vyjadril, že dúfa v skoré vyriešenie problému.

Lukašenko ostro skritizoval ruské daňové zmeny, pre ktoré musí Bielorusko zaplatiť vyššiu cenu za ropu a plyn z Ruska. Putin na to reagoval s tým, že Bielorusko aj napriek zmenám platí za ruské energetické zdroje oveľa menej ako ostatné krajiny.

Lukašenko vládne v Bielorusku pevnou rukou už takmer štvrť storočia, pričom sa spolieha na pôžičky a lacnú energiu z Ruska, aby udržal ekonomiku krajiny nad vodou. Aj napriek úzkym politickým, ekonomickým a vojenským vzťahom medzi susednými krajinami Lukašenko skritizoval Moskvu za údajné pokusy o podmanenie si Bieloruska. Skôr počas decembra obvinil niektorých ruských politikov z toho, že presadzujú myšlienku pripojenia Bieloruska k Rusku a vyjadril sa, že to nikdy nedopustí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoVladimir Putin