MAAE: Japonsko podcenilo hrozbu tsunami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonci sa učia žiť s radiáciou
Jadrová elektráreň Fukušima po výbuchoch reaktora. Obrovská vlna tsunami, ktorá 11. marca 2011 vážne poškodila japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, merala najmenej 14 metrov. Vlna poškodila chladiaci systém reaktorov elektrárne Fukušima 1, ktoré sa začali prehrievať. Po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali do ovzdušia unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Po výbuchoch reaktora sa rádioaktivita dostala do ovzdušia a kontaminovala zdroje štyroch japonských prefektúr. Mnoho krajín zastavilo dovoz potravín zo Foto: SITA/AP

TOKIO 1. júna (WEBNOVINY) – Japonsko podcenilo hrozbu, ktorú predstavujú zemetrasenia a tsunami pre jadrové zariadenia v krajine. V správe, z ktorej časť zverejnili v stredu v Tokiu, to uvádza 18-členný tím inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Hoci odpoveď japonskej vlády na nešťastie v elektrárni Fukušima experti vyzdvihli a označili ju za „príkladnú“, na druhej strane navrhujú, aby vláda vytvorila špeciálny nezávislý úrad, ktorý by v budúcnosti dohliadal na krízové opatrenia v takýchto prípadoch, a ktorý by mal na starosti aj prevenciu. Experti MAAE upozorňujú, že v súčasnosti funguje japonský úrad pre bezpečnosť jadrových elektrární pod ministerstvom hospodárstva, čo podľa nich nie je vhodná kombinácia. Kompletnú správu zverejní tím inšpektorov na konferencii MAAE, ktorá sa bude konať 20. až 24. júna vo Viedni.

Japonskú jadrovú elektráreň Fukušima I na severovýchodnom pobreží ostrova Honšu zasiahlo 11. marca silné zemetrasenie a obrovská vlna tsunami, ktoré mali za následok sériu vážnych havárií a únik rádioaktivity do okolia. V reakcii na najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v Černobyle v roku 1986 nariadila vláda evakuáciu všetkých obyvateľov z okolia elektrárne.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať