Macron označil podanie si ruky s Trumpom za okamih pravdy

NATO Summit
Obaja muži mali pri tomto pozdrave zovreté čeľuste a uprene si pritom hľadeli do očí. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 28. mája (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil svojho amerického kolegu Donalda Trumpa „za pragmatika, ktorý je otvorený a má chuť pracovať.“ „Videl som lídra, ktorý má jasné názory a ktoré do istej miery zdieľam,“ vyhlásil Macron a dodal, že ide napr. o terorizmus alebo postavenia svojej krajiny na medzinárodnej scéne.

Niktoré názory majú politici odlišné

Macron však priznal, že v niektorých oblastiach sa jeho a Trumpove názory odlišujú – ide napr. o parížsku dohodu o klimatickej zmene. Macron však vyjadril nádej, že Trump po zvážení všetkých argumentov potvrdí záväzky USA v tejto oblasti, aj keď až „časom“.

Pokiaľ ide o výsledky, ktoré účastníci posledného summitu skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín (G7) v talianskej Taormine dosiahli v oblasti diskusie o klimatickej zmene, Macron je väčším optimistom ako nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá túto časť rokovania označila za „ťažkú“ a „málo uspokojivú,“ napísala agentúra AP.

Pre Macrona šlo o prvú takúto skúsenosť

Macron poukázal na to, že preňho i pre Trumpa bola schôdzka G7 na Sicílii prvou skúsenosťou tohto druhu. Dodal, že na Trumpovi videl, že „vie počúvať a má vôľu s nami napredovať“, čo označil za „jeden zo skutočných plusov tohto summitu G7“.

Macron sa pre nedeľník Journal du Dimanche (JDD) vyjadril aj k Trumpovmu povestnému podaniu ruky. Obaja prezidenti sa prvýkrát osobne stretli už vo štvrtok na summite NATO v Bruseli. Ruky si triasli tak dlho a silno, až mali biele hánky. Podľa agentúry AP Macron uvoľnil svoj stisk o niekoľko sekúnd neskôr ako Trump. Obaja muži mali pri tomto pozdrave zovreté čeľuste a uprene si pritom hľadeli do očí.

„Treba ukázať, že nerobíte ani malé ústupky, ani symbolické. Ale netreba to ani prehnane medializovať,“ vyhlásil Macron. Dodal, že podanie ruky nepovažuje za „alfu a omegu politiky“, ale za „okamih pravdy“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald TrumpEmmanuel Macron