Macron privítal Trumpa v Elyzejskom paláci, diskutovali aj o bezpečnosti Európy

Donald Trump, Emmanuel Macron, Melania Trump
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava) s jeho manželkou Brigitte ; americký prezident Donald Trump (druhý zľava) a prvá dáma Melania Trump (vľavo) opúšťajú Elyzejský palác po rozhovore a obede, Paríž, Francúzsko, 10. november 2018. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 10. novembra (WebNoviny.sk) — Americký prezident Donald Trump pricestoval do Francúzska, kde sa stretol s prezidentom Emmanuelom Macronom. Macron šéfa Bieleho domu privítal v sobotu v Elyzejskom paláci. Obaja lídri si krátko potriasli ruky a ignorovali otázky týkajúce sa Trumpovej kritiky na adresu svojho francúzskeho hostiteľa, ktorú zverejnil v piatok v noci po prílete do Paríža.

Trump na Twitteri napísal, že Macron „navrhol, aby Európa vytvorila svoju vlastnú armádu s cieľom chrániť sa pred USA, Čínou a Ruskom“. Dodal, že je to „veľmi urážlivé“ pre Spojené štáty a Európe odporučil, aby „najprv zaplatila svoj spravodlivý podiel v NATO“.

Macronova kancelária reagovala vyhlásením, že Trump slová francúzskeho prezidenta zle pochopil. Obaja lídri sa počas sobotňajšieho rokovania vyslovili za silnejšiu európsku angažovanosť v Severoatlantickej aliancii. Americký prezident pricestoval do Paríža na oslavy stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpEmmanuel MacronMelania Trumpová