Macron úplne poprel Trumpove tvrdenia o dohode na vyšších výdavkoch na obranu a odchode z NATO

Emanuel Macron
Francúzsky prezident Emanuel Macron počas summitu NATO v Bruseli. 12. júl 2018 Foto: SITA/AP

BRUSEL 12. júla (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron poprel tvrdenia svojho amerického kolegu Donalda Trumpa, že sa spojenci z NATO dohodli na vyšších výdavkoch na obranu, ako sú dve percentá HDP.

Komuniké vydané v stredu „potvrdzuje, že cieľom sú dve percentá do roku 2024. To je všetko,“ povedal francúzsky prezident.

Zasadnutie bolo na žiadosť Stoltenberga

Zároveň tiež poprel medializované správy, že by Trump hrozil vystúpením USA z aliancie pre nezhody okolo výdavkov. „Prezident Trump nikdy, v žiadnej chvíli, či už verejne alebo súkromne, nehrozil vystúpením z NATO,“ povedal Macron novinárom.

Mimoriadne zasadnutie zástupcov 29 členských krajín sa podľa jeho slov vo štvrtok ráno konalo na žiadosť generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga.

Trump uzavrel svoju chaotickú dvojdňovú návštevu summitu tvrdením, že členské štáty sa podvolili jeho požiadavke na výrazné zvýšenie výdavkov na obranu.

Trump krajiny nekonkretizoval

„Výrazne zvýšili svoje záväzky a teraz sme veľmi šťastní a máme veľmi, veľmi mocné, veľmi, veľmi silné NATO,“ vyhlásil. Aké krajiny sa k čomu zaviazali, ale neuviedol.

Stanovisko zo summitu potvrdzuje záväzok prijatý v roku 2014 po ruskej anexii Krymu, že členovia aliancie zastavia úsporné opatrenia týkajúce sa obrany, začnú na ňu míňať viac a do desiatich rokov zvýšia takéto výdavky na dve percentá HDP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpEmmanuel MacronJens Stoltenberg