Maďarský zákon o dvojakom občianstve využilo 200-tisíc ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ľudia
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BUDAPEŠŤ 12. januára (WEBNOVINY) – Maďarské úrady za minulý rok prijali vyše 200-tisíc žiadostí o udelenie štátneho občianstva v takzvanom zrýchlenom konaní, ktoré krajina uviedla do praxe 1. januára 2011.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii v Budapešti to vyhlásil podpredseda vlády Zsolt Semjén, ktorý v tejto súvislosti ocenil prácu maďarských organizácií v zahraničí a opätovne ubezpečil, že Maďarsko nezverejní žiadne údaje o žiadateľoch.

Úradníci podľa neho doteraz vybavili kladne okolo 103-tisíc z 202 148 prijatých žiadostí, ako však doplnil vládny komisár Tamás Wetzel, v ďalších tisícoch prípadov museli vydať zamietavé stanovisko.

Semjén napriek prísľubu diskrétnosti prezradil, že najstarším zo žiadateľov je 104-ročný muž pochádzajúci z ukrajinského Mukačeva, ktorý momentálne žije v New Yorku a počas života prišiel o svoje maďarské občianstvo už dvakrát.

Kontroverzný zákon, ktorý vytvoril inštitút dvojakého občianstva pre zahraničných Maďarov, premiér Viktor Orbán koncom minulého roka označil za historický úspech.

Legislatíva umožňuje udeľovanie štátneho občianstva osobám bez trvalého bydliska na území Maďarska pod podmienkou, že samotný žiadateľ alebo jeho predkovia boli maďarskými občanmi v období pred rokom 1920 alebo v rokoch 1938 až 1945.

Takáto úprava vyvolala prejavy nevôle vo viacerých susedných krajinách vrátane Slovenska. Maďarská vláda pôvodne predpokladala, že za prvý rok požiada o dvojaké občianstvo 250- až 400-tisíc osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor OrbánZsolt Semjén