Maďarský zákon ohrozuje nezávislosť v médiách

Budapešť
Budapešť Foto: SITA/AP

VIEDEŇ 23. decembra (WEBNOVINY) – Nový maďarský mediálny zákon porušuje európske štandardy slobody médií, ohrozuje redakčnú nezávislosť a pluralitu médií.

V stredu to na adresu nedávno prijatého maďarského mediálneho balíka uviedla predstaviteľka Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pre slobodu médií Dunja Mijatovičová. To, že zákon zavádza rovnaké princípy pre vysielateľov, tlačové a tiež online médiá je podľa Mijatovičovej proti normám OBSE. Mijatovičovú tiež znepokojuje fakt, že v prípade jej „zneužitia“ sa táto legislatíva môže použiť na umlčanie kritiky v médiách a potlačiť verejnú diskusiu.

Predstaviteľka OBSE ďalej kritizovala prílišnú „nezvyčajnú koncentráciu moci“ do jedného novovytvoreného národného mediálneho kontrolného orgánu a mediálnej rady, ktoré riadia „výlučne osoby podporované vládnou stranou“. „Takáto koncentrácia moci v regulačnom orgáne je v európskych demokraciách bezprecedentná a poškodzuje slobodu médií,“ uviedla Mijatovičová.

Trestať a centralizovať

Maďarský parlament prijal v noci na utorok kontroverzný mediálny zákon z dielne vládnej strany Fidesz. Zákon, ktorý sa stretol s odporom opozície ako aj verejnosti, zriaďuje nový kontrolný úrad NMHH, ktorý bude dohliadať na tlačové, elektronické a internetové médiá. Maďarské opozičné strany považujú zákon o médiách za nedemokratický, pretože podľa nich zvyšuje vplyv vlády na verejnoprávne médiá a ohrozuje slobodu slova a tlače. Proti legislatíve demonštrovalo v pondelok večer v Budapešti asi 1500 ľudí. Niektoré médiá už oznámili, že sa obrátia na ústavný súd, keďže zákon považujú za protiústavný.

Nový mediálny zákon bude trestať jeho porušovateľov pokutou až do výšky 200 miliónov forintov (727 000 eur), čo môže byť pre niektoré médiá likvidačné. Poslanci odmietli návrh o odklade pokuty v prípade súdneho sporu a rozhodli, že pokuta musí byť vyplatená okamžite, aj keď sa dotknuté médiá obrátia na súd. Pokutou sa bude trestať „nevyvážené spravodajstvo“, čo však nie je v zákone presne stanovené.

Verejnoprávne médiá budú musieť dbať na „rozvíjanie národnej identity“ a „posilňovať národnú súdržnosť“. Všetky médiá vrátane internetových budú povinné „informovať o miestnych, celoštátnych a európskych záležitostiach a záležitostiach dôležitých pre občanov Maďarska„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OBSE Organizáca pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe