Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7 1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Titulná strana 5. vydania magazínu 365°. Foto: SNG
12. 06. 2019 11:45 KnihyBratislavaKnihy z lokality Bratislava od Webnoviny.skSITA Diskusia

Magazín o umení 365° #5

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) – Od stredy 12. júna môžete na pultoch kníhkupectva Ex Libris v SNG nájsť nové jubilejné číslo magazínu o umení 365°. Už piatykrát prináša takmer dvesto strán pútavého obsahu vo forme rozhovorov, reportáží, prehľadových článkov, recenzií a reflexií umeleckého diania doma i v zahraničí v uplynulom a tomto roku.

Magazín vydávaný Slovenskou národnou galériou s ročnou periodicitou bol premiérovo uvedený na jar v roku 2015. Jeho piate vydanie má rámcujúcu tému Československo, ktorej sa však nedrží striktne. Môžete si k nej prečítať text Vladimíry Büngerovej o vzťahu Milana Rastislava Štefánika k výtvarnému umeniu (Štefánik a umenie?) a prezrieť fotograficko-textový editoriál Maroša Schmidta (Slovenské múzeum dizajnu), zaznamenávajúci ikonické dizajnérske počiny spotrebných predmetov československej éry (365 krokov k československému dizajnu). Česko a Slovensko v magazíne reprezentujú aj dve osobnosti z oblasti galerijnej pedagogiky a vzdelávania v umení – Ondřej Horák a Barbora Tribulová, ktorí v obsiahlom spoločnom rozhovore argumentujú, prečo by sa dnes galérie nemali venovať iba vystavovaniu umenia.

9.jpg
Náhľad 5. vydania magazínu 365°. Foto: SNG

Okrem spomínanej témy prináša magazín aj pohľad na domáce prostredie v podobe dialógu dvoch známych slovenských súčasných umelcov Viktora Freša (1974) a Martina Piačeka (1972), Jeden boží zdroj. Dôležitý bod súčasného slovenského kultúrneho diania so sídlom v Banskej Štiavnici, Banská st a nica Contemporary predstaví reportáž o pôsobení a aktivitách dvojice, ktorá za projektom stojí – Zuzany Bodnárovej a Svätopluka Mikytu. O našom hlavnom meste a jeho verejnom priestore sa dozviete viac vďaka článku Niny Gažovičovej The Stones of Bratislava, ktorý priblíži známeho slovenského sochára Petra Rollera a jeho kontinuálnu realizáciu vo verejnom priestore Bratislavy.

V čísle ďalej nájdete pripomienku na minuloročné 30. výročie Medzinárodného keramického sympózia v Kalinove. V kalinovskom Žiaromate pravidelne počas leta tvoria umelci z celého sveta pracujúci s keramikou, a tento jedinečný závod im k tomu poskytuje hlinu, šamot, kvalitné technické zázemie i možnosť vypaľovania veľkoformátových diel v peciach. Jeho históriu, fungovanie i organizáciu sympózií približuje vo svojom texte Správa z ohňovej zeme alias cesta do Kalinova Viera Kleinová.

10 1.jpg
Náhľad 5. vydania magazínu 365°. Foto: SNG

Medzi pravidelné rubriky patrí prehľad tvorby vybraných predstaviteľov najmladšej generácie umelcov Generácia 80+/90+ spracovaný Luciou Gavulovou, prehľad udalostí minulého a tohto roku na domácej aj zahraničnej umeleckej scéne (Švédsky stôl) a ďalší diel zo seriálu o tematicky koncipovaných múzejných expozíciách Dušana Burana, ktorý sa v ňom tentokrát venuje obskúrnej problematike, respektíve dileme Ako sa vystavuje smrť. Z pravidelných príspevkov nechýba ani návšteva bytu milovníkov a zberateľov umenia, ktorého majiteľ má rád výtvarné umenie a v príkladnej symbióze s ním aj žije (Ako býva umenie?), či článok Niny Gažovičovej Ženský zákon sprostredkúvajúci dôsledný prehľad diania na domácom trhu s umením v porovnaní aj s medzinárodným kontextom.

Priestor v 365°ke dostal slovenský fotograf Jakub Gulyás, ktorý pre magazín vytvoril autorský projekt spájajúci diela zo zbierok Slovenskej národnej galérie s vlastnou fotografickou tvorbou na základe významových aj vizuálnych asociácií (Perfect Match). Vznikol pri tom aj výnimočný experiment scanovania živej modelky na scanovacom prístroji SNG v modeli od známeho slovenského návrhára Borisa Hanečku. Magazín prináša aj autorský projekt multižánrovo orientovanej autorky Barbory Šajgalíkovej v podobe advertoriálu na umenie (Umenie pre umenie). Foto-reportážou sa v časopise pripomína minuloročná výstava Jara Vargu Niekde som to našiel, ale neviem to nájsť v Synagóge v Šamoríne.

11.jpg
Náhľad 5. vydania magazínu 365°. Foto: SNG

Na medzinárodný kontext je zameraný príspevok Lucie Gavulovej We Don´t Need Another Hero. Do we?, v ktorom prináša pohľad na desiaty ročník známej udalosti na poli súčasného svetového vizuálneho umenia – Berlínske bienále. V súvislosti s pravidelným mapovaním svetových výstavných trendov sa Lucia G. Stach v texte Citlivé jadro a jazvy starého kontinentu: budúcnosť ich dedičstva zamerala na výstavné projekty tematicky sa týkajúce problematiky stredoeurópskej moderny.

V článku Na základe skutočných udalostí poskytuje rovnaká autorka report z minuloročnej samostatnej výstavy Romana Ondáka v Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg. Text kontextualizujúci vizuálne umenie a súčasnú kinematografiu prináša kurátorka SNG a filmová vedkyňa Petra Hanáková pod názvom „Umenie“ vraždiť.

12.jpg
Náhľad 5. vydania magazínu 365°. Foto: SNG

Koncepčne magazín aj tento raz pripravili Lucia Gavulová a Alexandra Kusá v spolupráci s okruhom interných aj externých prispievateľov. Autormi grafického dizajnu magazínu sú Pavlína Morháčová a Branislav Matis.

Piate číslo magazínu o umení 365° je možné zakúpiť od 12. júna v kníhkupectve Ex Libris v SNG a čoskoro aj v e-shope na webe Slovenskej národnej galérie za sumu 13 €.

Magazín vznikol a vychádza vďaka podpore J&T BANKA.

Inzercia

Odporúčané články

Príď na Dni kariérneho poradenstva a študuj dopravu! Úspešný exportér si zabezpečí vývozné riziká. EXIMBANKA SR hostila prestížne svetové podujatie zamerané na analýzu exportných rizík

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X