Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Leto, horúčavy, teplo, dovolenka, slnko, pes
Foto: Shutterstock
30. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Majitelia zvierat pozor, v cudzine musia mať pas psy i mačky

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – V prípade, že chcú majitelia vziať svoju mačku alebo psa mimo územia Slovenska, špeciálne do krajín Európskej únie, sú povinní im zaobstarať cestovný pas. Informuje o tom na svojej internetovej stránke organizácia Sloboda zvierat. Podmienkou vydania pasu je, aby bolo zviera označené mikročipom.

Zvierací pas je dokument, ktorý obsahuje zdravotné záznamy zvieraťa vrátane zoznamu očkovaní. Je v ňom uvedené meno zvieraťa a jeho popisné znaky ako plemeno, farba srsti alebo pohlavie. Takisto je v dokumente uvedené meno a adresa majiteľa.

Dôležité sú aj prestávky

Pasy vydávajú oprávnení veterinárni lekári a ich platnosť po vydaní je doživotná. Majitelia zvierat ich zároveň na Slovensku môžu používať namiesto očkovacích preukazov. Zoznam veterinárnych lekárov oprávnených vydávať pasy pre zvieratá môžu záujemcovia nájsť na internetovej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Svps.sk.

V prípade, že majiteľ vezme svoje zviera na dlhšiu cestu autom je dôležité robiť pravidelné prestávky a zabezpečiť, aby mali zvieratá k dispozícii dosť vody. Sloboda zvierat odporúča pri cestovaní podávať zvieratám suchú stravu, najlepšie granule. Menšie zvieratá by mali cestovať v prepravke.

Zviera nemá ostať v aute

Pokiaľ si majiteľ na ceste urobí prestávku, nemal by zviera nechávať v aute na parkovisku, pretože v prípade vysokých teplôt mu hrozí v krátkom čase prehriatie. Niekedy na to stačí len 10 minút v uzavretom aute.

V prípade, že chce majiteľ, ktorý cestuje do zahraničia svoje zviera nechať na Slovensku, vhodné je ho zveriť známemu, ktorý má so zvieratami skúsenosti. Existuje aj možnosť ubytovania zvieraťa vo zvieracích hoteloch, je však dobré najprv si overiť úroveň zariadenia.

Sloboda zvierat upozorňuje, že nechať zvieratá v ňou prevádzkovaných útulkoch nie je možné. dôvodom je kapacitné vyťaženie útulkov. Takisto by zviera muselo absolvovať karanténu a bolo by umiestnené spolu s inými zvieratami, s ktorými sa nutne nemusí znášať.

Odporúčané články

Sloboda zvierat zasahovala na hraniciach, zhabali 67 šteniat Allianz odškodňuje klientov skrachovanej cestovky Darne

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...