Majster Tipsport ligy začal prípravu bez legionárov, Banskú Bystricu čaká v Lige majstrov obhajca

Jan Lukáš, Juraj Bezúch
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr.

BANSKÁ BYSTRICA 23. júla (WebNoviny.sk) – Úradujúci slovenský hokejový majster HC ´05 iClinic Banská Bystrica začal v pondelok oficiálnu prípravu pred novou sezónou.

Na úvodnom zraze chýbali zahraniční hokejisti, ktorí sa pripoja k mužstvu v utorok. Práve v tento deň dobrovoľne vykorčuľujú hráči na ľad, absentovať bude naďalej Brock Higgs.

Ten príde pod Urpín až v sobotu 28. júla. Tím už vedie nový kanadský tréner Dan Ceman, ktorý na úvod prípravy vyhlásil: „Mám zatiaľ len dobré pocity. Teším sa na novú výzvu. Chlapcom som v šatni povedal ako si predstavujem prípravu na novú sezónu a pôsobenie počas nej, teda čo chceme robiť a dosiahnuť. Všetko prebehlo hladko. Viem, že každý očakáva znovu titul, určite sa oň pobijeme.“

Liga majstrov je vynikajúci začiatok sezóny

Banskobystričania absolvujú počas letnej prípravy na ľade šesť prípravných zápasov a 30. augusta ich už čaká prvý duel v Lige majstrov (CHL). Na domácom štadióne sa stretnú s obhajcom tejto najprestížnejšej európskej súťaže s fínskym JYP Jyväskylä.

Liga majstrov je vynikajúci spôsob ako začať sezónu. Sú to zápasy v predsezónnom období, v ktorých už o niečo ide. Prípravné stretnutia sú tiež fajn, ale stretnutia v CHL majú osobitý význam. Hráčov viac motivujú a viac sa v nich snažia. Bude to pre nás veľká skúška a cenná skúsenosť,“ dodal Ceman, ktorý porovnal podmienky v Banskej Bystrici s predchádzajúcim pôsobiskom v Dánku, kde trénoval v rokoch 2013 až 2018 klub SönderjyskE a získal s ním dva majstrovské tituly: „Tento klub má podobný rozpočet ako dánsky, v ktorom som pôsobil. Vedel som o úspechoch Banskej Bystrice počas minulých sezón, videl som niektorých hráčov už pred mojim príchodom na videách. Počas leta som si urobil veľa videoanalýz. Sledoval som aj finálovú sériu Banskej Bystrice s Trenčínom online cez internet. Veľmi na mňa zapôsobila vysoká úroveň hry. Všimol som si, že sa tu využíva severoamerický štýl hokeja, čo ma potešilo. Vo finále produkovali oba tímy fyzický a priamočiary hokej. Je to presne ten štýl, ktorý chcem i ja vštepiť mojim zverencom. Neviem sa teda už dočkať začiatku,“ uviedol 44-ročný kouč.

Začína tvrdá drina na ľade

Do prípravy sa po menšom zákroku na kolene zapája aj kapitán Banskej Bystrice Tomáš Surový: „Po lete začína tvrdá drina na ľade. Konečne sme všetci spolu, čakáme iba na chalanov zo zámoria. Idem na ľad, hoci mám ešte nejaké resty, pretože príprava na suchu nebola z mojej strany v takej záťaži ako po minulé roky. Treba to teraz dohnať. Verím, že to zvládnem, teda že sa všetci dáme fyzicky dohromady a vytvoríme dobrý kolektív v šatni i na ľade.“

Staronovou posilou Banskej Bystrice je 27-ročný útočník Ján Sýkora. Vlani pôsobil v Pardubiciach, pre zdravotné komplikácie odohral len 42 zápasov. Pod Urpínom mal vydarenú sezónu 2012/2013, keď v 47 stretnutiach nazbieral 36 kanadských bodov a následne zamieril do Plzne. „Teším sa z návratu do Banskej Bystrice,“ netajil svoje pocity Sýkora a pokračoval: „Prichádzam do prostredia, kde sa cítim ako doma. Káder sa síce obmenil, niektorých hráčov poznám dokonca ešte z juniorských čias, iných nie, no som tu doma. Mal som v poslednom čase dosť malých a hlúpych zranení, takže chcem teraz využiť príležitosť v klube, kde som hokejovo povyrástol. Budem sa snažiť strieľať góly a reštartovať svoju kariéru. Lákadlom sú pre mňa i zápasy v Lige majstrov so zahraničnými mužstvami, ktoré ovládli tamojšie súťaže. Bude to určite príjemné spestrenie prípravy na našu najvyššiu súťaž,“ uzavrel navrátilec do tímu „baranov“.

Program prípravných zápasov HC ’05 iClinic Banská Bystrica pred sezónou 2018/2019:

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Detva (9. augusta, od 18.00 h)
Graz 99ers – HC ’05 iClinic Banská Bystrica (16. augusta, od 12.00 h)
KAC Klagenfurt – HC ’05 iClinic Banská Bystrica (17. augusta, od 15.30 h)
GKS Tychy – HC ’05 iClinic Banská Bystrica (18. augusta, od 15.30 h)
HC ’05 iClinic Banská Bystrica – Viedeň Capitals (20. augusta, od 18.00 h)
HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava (24. augusta, od 18.00 h)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dan CemanJán SýkoraTomáš Surový
Firmy a inštitúcie HC '05 iClinic Banská Bystrica