Majstrami sveta v tímšprinte mužov v Lahti sa stali Rusi

Majstrami sveta v tímšprinte mužov v Lahti sa stali Rusi
Úspešný ruský lyžiar Sergej Usťugov (vpredu vľavo). Foto: SITA/AP

LAHTI 26. februára (WebNoviny.sk) – Majstrami sveta v tímšprirnte mužov klasickou technikou na šampionáte lyžiarov – klasikov vo fínskom Lahti sa stali Rusi. Striebro si s odstupom 2,2 s vybojovali Taliani a bronz zostal pre domácich Fínov (+8,7). Favorizovaní Nóri nezvládli záver pretekov a skončili až na štvrtom mieste s odstupom 18,5 s. Nórsky finišman Emil Iversen v nájazde do poslednej zákruty pred cieľom nechcel pustiť pred seba rýchlo sa priblližujúceho Fína Iiva Niskanena, pristúpil mu lyžu a obaja padli cez seba.

V tom čase práve oni dvaja bojovali o zlaté medaily a po ich incidente sa cez nich prehnali Rus Sergej Usťugov ako aj svetový šampión zo šprintu Talian Federico Pellegrino. Fínsky reprezentant sa skôr spamätal z nešťastného pádu a napokon vybojoval bronz, kým Iversen prišiel do cieľa v pokojnom tempe zmierený so štvrtým miestom.

„Cítim sa mizerne, ani nechcem o tom rozprávať,“ uviedol v prvej reakcii Iversen pre NRK. Neskôr dodal: „Fín mal vyššiu rýchlosť ako ja a v takej situácii by nemal obiehať z vnútornej strany. Zámer to určite nebol z mojej strany.“

Rusi nadviazali v tímšprinte na svoj triumf z MS 2013 vo Val di Fiemme. Zlatý víkend na majstrovstvách sveta má za sebou Sergej Usťugov. Po sobotňajšom triumfe v skiatlone na 2x 15 km klasickou a voľnou technikou bol 24-ročný univerzál v nedeľu členom víťazného ruského tímu v tímšprinte spoločne s Nikitom Kriukovom. Usťugov má v zbierke aj striebro z úvodného šprintu voľnou technikou, preto je aktuálne najúspešnejším účastníkom MS 2017. „Toto je pre nás veľmi cenné víťazstvo, odveta za zimné olympijské hry v Soči,“ povedal Kriukov v prvej reakcii pre Eurosport.

Málo skúsení Slováci v zložení Andrej Segeč a Miroslav Šulek obsadili v konkurencii 24 párov 21. miesto, za nimi skončili iba Rumuni, Islanďania a Kolumbijčania. Slovenskí reprezentanti bez chorého najskúsenejšieho člena tímu Petra Mlynára v prvom z dvojice semifinálových behov skončili na predposlednej jedenástej priečke bez nároku na prienik do finálovej desiatky krajín.

Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní – Lahti (Fín.) – nedeľa:

Tímšprint mužov na 6x 1,3 km klasickou technikou: 1. Rusko (Nikita Kriukov, Sergej Usťugov) 17:40,69 min, 2. Taliansko (Dietmar Noeckler, Federico Pellegrino) +2,14 s, 3. Fínsko (Sami Jauhojärvi, Iivo Niskanen) +8,64, 4. Nórsko (Johannes Hösflot Klaebo, Emil Iversen) +18,42, 5. USA (Simeon Hamilton, Erik Bjornsen) +23,58, 6. Kanada (Alex Harvey, Len Valjas) +27,02

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej SegečSergej Usťugov