Majstrom sveta sa stal Brit Cavendish, Peter Sagan v popredí

Cyklistika
Tisíce fanúšikov sledovalo majstrovstvá sveta v cyklistike Foto: SITA/AP

KODAŇ 25. septembra (SITA – od vyslaného redaktora Petra Pašutha) – Brit Mark Cavendish sa stal v dánskej Kodani majstrom sveta v cestnej cyklistike.

Dvadsaťšesťročný rodák z ostrova Man sa presadil v pretekoch mužov-elite s hromadným štartom na 266 km po dramatickej koncovke, v ktorej odsunul na striebornú priečku Austrálčana Matthewa Gossa. Bronz si vybojoval Nemec André Greipel.

Slovák Peter Sagan bojoval do poslednej chvíle o medailu, napokon skončil na 12. priečke. Bratia Peter a Martin Velitsovci mu do záverečných kilometrov pomáhali a napokon v špurte pelotónu obsadili 68. a 69. pozíciu.

Dnes bolo vydarený i nevydarený deň. Všetci verili, že by to mohlo vyjsť na pódium, čo by bolo veľmi pekné. V závere som sa trocha pomýlil v pozícii do špurtu a nemal nohy na to, aby som bol dobrý. Musím poďakovať Martinovi i Peťovi Velitsovcom, lebo dnes odviedli pre mňa veľmi dobrú prácu. V závere som ostal sám, ako to bolo plánované. Cavendish vyhral právom, celý deň odtiahli Angličania,“ povedal po pretekoch Peter Sagan.

Cavendish

Favoriti pretekov sa od začiatku pozorne strážili. Na čele pelotónu sa striedali cyklisti Veľkej Británie, Nemecka, Belgicka, Španielska a Talianska, ktorí mali v pelotóne najväčšie zastúpenie a majstrovské ambície. Jazdci sa vydali v slnečnom a príjemnom počasí na trať z centra Kodane, po 28 km prišli na štrnásťkilometrový okruh na predmestí v Rudersdale, ktorý absolvovali sedemnásťkrát. Hneď v prvom kole unikla šesťčlenná skupina, v ktorej boli Kazach Maxim Iglinskij, Estónec Tanel Kangert, Ukrajinec Oleg Čužda, Francúz Anthony Roux, Španiel Pablo García Lastras a Chorvát Robert Kiserlovski.

Pád rozdelil pelotón na dve skupiny

Po deväťdesiatich kilometroch si vypracovali vyše osemminútový náskok. Balík išiel pokojne, únik ho príliš nevzrušoval. Postupne však cyklisti v pelotóne pridávali a strata sa začala znižovať. V desiatom kole začala sedmičku prenasledovať Belgičania Olivier Kaisen, Johan van Summeren, Talian Luca Paolini, Francúz Yoann Offredo a Austrálčan Simon Clarke. Pri vjazde do 13. kola (210 km) bola už jedenástka pokope, pelotón zaostával o vyše minútu.

Medzitým po páde strata chvíľu rástla, ale neskôr sa začala znižovať. Tesne pred spojením oboch skupín prišlo v pelotóne k pádu, ktorý ho rozdelil na dve skupiny. Šancu na titul stratili obhajca Thor Hushovd z Nórska či Luxemburčan Fränk Schleck. Slováci boli v popredí, pádu sa vyhli. Velitsovci so Saganom kontrolovali situáciu v pelotóne a všetko pripravovali na záverečnú koncovku.

Brit Mark Cavendish sa stal v dánskej Kodani majstrom sveta v cestnej cyklistike. Dvadsaťšesťročný rodák z ostrova Man sa presadil v pretekoch mužov-elite s hromadným štartom na 266 km po dramatickej koncovke, v ktorej odsunul na striebornú priečku Austrálčana Matthewa Gossa. Bronz si vybojoval Nemec André Greipel. Slovák Peter Sagan bojoval do poslednej chvíle o medailu, napokon skončil na 12. priečke. Bratia Peter a Martin Velitsovci mu do záverečných kilometrov pomáhali a napokon v špurte pelotónu obsadili 68. a 69. pozíciu. Autor: Peter Pašuth

Iný výsledok ako víťazstvo by bol pre Cavedisha sklamaním

Pelotón postupne zlikvidoval únik a rozhodovalo sa v poslednom kole, v ktorom nástup striedal nástup. Aktívny bol najmä Francúz Thomas Voeckler, ale definitívu o výsledkoch dal až záverečný hromadný špurt pelotónu. V ňom preukázal svoje kvality Cavendish a stal sa prvým Britom po 46 rokoch s dúhovým dresom majstra sveta.

Chcel som dnes vyhrať, iný výsledok by bol pre mňa sklamaním. Odjazdili sme fantastické preteky. Pomáhali mi najlepší cyklisti na svete. Je to niečo neuveriteľné. Celý tím sme od štartu do cieľa tvrdo pracovali. Už pred troma rokmi, keď predstavili trať, sme si hovorili, že v Kodani môžem vyhrať. Spoločne sme to plánovali, počas sezóny sme zbierali body, aby sme mohli na majstrovstvách sveta štartovať v čo najväčšom počte,“ uviedol na tlačovej konferencii po pretekoch Mark Cavendish.

Výsledky – majstrovstvá sveta v cyklistike v Kodani:

Muži-elite (266 km): 1. Mark Cavendish (V. Brit.) 5:40:27 h, 2. Matthew Harley Goss (Aus.), 3. André Greipel (Nem.), 4. Fabian Cancellara (Švaj.), 5. Jürgen Roelandts (Belg.), 6. Romain Feillu (Fr.), 7. Borut Božič (Slovin.), 8. Edvald Boasson Hagen (Nór.), 9. Oscar Freire (Šp.), 10. Tyler Farrar (USA), … 12. Peter Sagan;, 68. Peter Velits, 69. Martin Velits (všetci SR) všetci čas ako víťaz

Viac k osobe André GreipelFabian CancellaraFrank SchleckMark CavendishMartin VelitsOscar FreirePeter SaganPeter VelitsThomas VoecklerTyler Farrar