Majstrom sveta sa stal Kwiatkowski, Sagan medailu nezískal

Kwiatkowski
V zaujímavých pretekoch majstrovstiev sveta sa Kwiatkowski presadil únikom v záverečných piatich kilometroch a vytrval až do konca. Foto: SITA/AP

PONFERRADA 28. septembra (WEBNOVINY) – Poliak Michal Kwiatkowski sa stal v španielskej Ponferrade majstrom sveta v cyklistike v hlavnej kategórii elite – mužov. V zaujímavých pretekoch na 254,8 km sa Kwiatkowski presadil únikom v záverečných piatich kilometroch a vytrval až do konca. Pre 24-ročného Poliaka je to druhá zlatá medaila z majstrovstiev sveta na ceste. Prvú získal vlani vo Florencii v tímovej časovke ako súčasť družstva Omega Pharma Quick-Step.

Druhý skončil v Ponferrade s odstupom 1 sekundy Austrálčan Simon Gerrans a bronzovú medailu získal Španiel Alejandro Valverde, pre ktorého to je už šiesty cenný kov zo svetových šampionátov. Valverde má momentálne už štyri bronzové a dve strieborné medaily z MS. Slovák Peter Sagan prišiel do cieľa na 43. mieste s odstupom 42 sekúnd za víťazom. Druhý slovenský reprezentant Peter Velits skončil na 87. mieste, keď za víťazom zaostal o 13:43 min. Jeho brat Martin Velits majstrovskú súťaž nedokončil.

Očakávaný scenár

Preteky na 18,2 km dlhom okruhu, ktorý pelotón absolvoval štrnásťkrát, mali očakávaný scenár. Už v prvom kole sa zrodil dlhý únik, kvarteto Alexander Polivoda (Ukr.), Matija Kvasina (Chor.), Zydrunas Savickas (Lit.) a Carlos Julian Quintero (Kol.) si postupne vypracovalo na sedemdesiatich kilometroch vyše pätnásťminútový náskok, ktorý sa potom začal znižovať. Z pohľadu slovenskej cyklistiky bol únik zaujímavý tým, že v ňom boli prvý a tretí muž z Okolo Slovenska 2014, Polivoda s Kvasinou spolupracovali aj počas rozhodujúceho ataku na podujatí pod Tatrami.

Na čele pelotónu začali pracovať najmä Poliaci, postupne sa pridali Taliani a atak sa definitívne skončil 62 km pred cieľom. Taliani v desiatom okruhu pridali a začali diktovať tempo. Natiahli pelotón, z ktorého začali odpadávať jazdci. Krok už nedokázal držať ani Martin Velits, ktorý zostal s veľkým odstupom vzadu a napokon odstúpil.

Záverečné štyri okruhy sa jazdili v daždivých podmienkach. Päťdesiat kilometrov pred cieľom zostal vpredu sám Nemec Tony Martin a za ním sa vydala jedenásťčlenná skupina, ktorá mala pred hlavnou časťou balíka takmer polminútový náskok. Sólo Martina sa skončilo na 214. km, keď ho dostihla skupina na čele s Belgičanom Sepom Vanmarckem. Tridsať kilometrov pred métou zaútočil Talian Giovanni Visconti, ale neúspešne. Na začiatku posledného okruhu sa vpredu sformovala štvorica Michael Valgren Andersen (Dán.), Cyril Gautier (Fr.), Alessandro De Marchi (Tal.), Vasil Kirijenka (Biel.) a získala polminútový náskok pred výrazne zredukovaným hlavným poľom. Aj ten sa však stal minulosťou. V záverečných piatich – šiestich kilometroch zaútočil Poliak Michal Kwiatkowski, ktorý bol ešte 2 km pred métou v zjazde stále v pozícii lídra a svoj únik napokon s víťazným pokrikom dotiahol až do cieľa.

Sagan je rád, že došiel

V poslednom okruhu som sa cítil dobre, preto som sa pokúsil o atak. Ďakujem tímovým kolegom za pomoc. Vedel som, že takýmto spôsobom sa dajú vyhrať preteky, lebo som to videl dva dni predtým v kategórii do 23 rokov. Bol to trochu risk, ale vyšlo mi to. Sú to neopísateľné pocity, dúhový dres venujem svojej rodine a najbližším,“ vyznal sa v prvom interview v cieli majster sveta Kwiatkowski.

Som rád, že som dokázal prísť do cieľa, keďže predchádzajúce preteky som nedokončil. Aspoň som došiel, aj keď nie v prvej skupine. Som rád, že mám po sezóne a nespadol som. Prišiel som vzadu, nohy ma veľmi nepočúvali. Držal som sa síce dlho vpredu, ale nebolo to efektívne. Viac by som bral pekné a suché počasie, ale to si nevyberáme. Vedel som, že nový majster sveta Kwiatkowski pôjde dobre. V ProTour má už meno. Poliaci išli naňho, od začiatku ako ušla skupina, ťahali, tvorili preteky a napokon sa im to podarilo. Dnes išli veľmi dobre,“ povedal Peter Sagan.

Martin Velits cítil šancu

Všetci vieme, že dôležité preteky boli pre mňa minulú nedeľu. Samozrejme, išiel som dnes s motiváciou, chcel som pomôcť tímu čo najviac, ako sa dalo. Snažil som sa, ale po 230 km už sa nohy kusli a ďalej to nešlo. Nemám žiadne výčitky, lebo som dal všetko, čo sa dalo. Ak sa človek špeciálne nepripravuje, dĺžka pretekov sa niekde zapíše. Z môjho pohľadu som urobil, čo sa dalo,“ tvrdil Peter Velits.

Som sklamaný, lebo od začiatku som mal pocit, že dnes by to nemuselo byť zlé. V jednom momente mi zastali nohy a už som nedokázal držať kontakt a bolo to vybavené. Ostal som s Bártom, vedel som, že bude bojovať do konca, chcel som s ním dokončiť. Neostal som však ani s ním a dve kolá pred koncom som jednoducho zastavil,“ doplnil Martin Velits

Výsledky:

Ponferrada – Ponferrada, 254,8 km: 1. Michal Kwiatkowski (Poľ.) 6:29,07, 2. Simon Gerrans (Aus.) +1, 3. Alejandro Valverde (Šp.) +1, 4. Matti Breschel (Dán.) +1, 5. Greg van Avermaet (Belg.) +1, 6. Tony Gallopin (Fr.) +1, 7. Philippe Gilbert (Belg.) +4, 8. Alexander Kristoff (Nór.) +7, 9. John Degenkolb (Nem.) +7, 10. Nacer Bouhanni (Fr.) +7,… 41. Peter Sagan +42, 87. Peter Velits (obaja SR) +13:43

Konečná medailová bilancia majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike v španielskej Ponferrade:

1. Nemecko 3 2 0

2. Austrália 2 2 2

3. Dánsko 1 1 0

4. Nórsko 1 0 1

Poľsko 1 0 1

6. V. Británia 1 0 0

Francúzsko 1 0 0

8. USA 0 1 1

9. Írsko 0 1 0

Rusko 0 1 0

Taliansko 0 1 0

Ukrajina 0 1 0

13. Holandsko 0 0 2

14. Španielsko 0 0 1

Švédsko 0 0 1

Švajčiarsko 0 0 1

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alejandro ValverdeAlexander KristoffJohn DegenkolbMartin VelitsMichal KwiatkowskiNacer BouhanniPeter SaganPeter VelitsPhilippe GilbertTony Martin