Malé lavíny stále hrozia v najvyšších polohách Tatier, upozorňuje horská služba

Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, facebook.com/hzs.sk

BRATISLAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – V najvyšších polohách Vysokých, Nízkych a Západných Tatier (nad 1600 m n.m.) trvá malé lavínové nebezpečenstvo – 1. stupeň, oznamuje servis Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Nový mokrý sneh

Studený frontálny systém priniesol v najvyšších polohách nový mokrý sneh, ktorý môže byť príčinou menších samovoľných lavín. Starý, podkladový sneh, je už firnový a všeobecne dobre spevnený.

Uvoľnenie lavín je možné iba ojedinele na veľmi strmých svahoch pri veľkom dodatočnom zaťažení. Vo výnimočných prípadoch je možné uvoľnenie spontánnych kĺzavých (základových) lavín na veľmi strmých trávnatých svahoch.

Lavínové nebezpečenstvo zotrváva.

Škaredé počasie

V nedeľu ráno bolo na horách zamračené počasie s dažďom, od stredných polôh (1600 m n.m.) so snežením. Teplota vzduchu sa pohybovala ráno o 07:00 v rozpätí od mínus štyroch do šiestich stupňov Celzia.

Počas dňa a očakáva sneženie vo vysokých polohách a dážď v nižších polohách. Snehová pokrývka je vplyvom dažďa v stredných mokrá až kašovitá, vo vysokých polohách vplyvom výrazného ochladenia tvrdá a ľadová.

Severné orientácie Nízkych, Západných a Vysokých Tatier majú od pásma lesa stále bohatú snehovú pokrývku, s výškou 50 až 150 cm. Južné orientácie majú súvislú snehovú pokrývku od 1800 m n.m., ale veľmi rýchlo ubúda. Vo Veľkej a Malej Fatre je už len nesúvislá snehová pokrývka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba