Malí podnikatelia a živnostníci zaplatia nižšie dane, rozhodujúci bude ročný obrat

peniaze, kalkulačka, úver
Foto: ilustračné, Getty Images.
  • aktualizované 18. septembra, 13:50

Malí podnikatelia budú mať od budúceho roka nižšie dane. Poslanci schválili novelu zákona o dani z príjmu z dielne Slovenskej národnej strany (SNS), podľa ktorej sa sadzba dane z príjmov právnických osôb a fyzických osôb podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur znižuje zo súčasných 21 % na 15 %.

Okrem malých firiem tak klesne daň z príjmov napríklad aj živnostníkom. Schválenú novelu ešte musí podpísať prezidentka.

Kompromisný pozmeňujúci návrh

Výsledná zmena je pritom výsledkom prijatého kompromisného pozmeňujúceho návrhu SNS. Národniari totiž ešte v marci tohto roka predložili návrh znížiť sadzbu dane z príjmov právnických osôb z 21 % na 15 % pre všetky firmy.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vtedy vyčíslila, že takýto návrh by znamenal výpadok rozpočtových príjmov v objeme až 800 mil. eur a ministerstvo financií vzápätí vyhlásilo, že takáto zmena by znamenala odklonenie Slovenska od cieľa vyrovnaného rozpočtu.

Výpadok príjmov v rozpočte

V následných koaličných rokovaniach pristúpili na kompromis, že sadzba dane z príjmu 15 % sa bude uplatňovať iba na firmy s ročným obratom do 100-tis. eur.

Zároveň pozmeňujúcim návrhom k pôvodnému návrhu taktiež rozšírili platnosť zníženej sadzby dane z príjmov aj na samostatne zárobkovo činné osoby, teda aj živnostníkov, taktiež s ročným obratom do 100-tis. eur.

V konečnom dôsledku tak bude dopad na verejné financie výrazne nižší oproti pôvodnému návrhu. Podľa poslanca SNS Radovana Baláža sa odhaduje výpadok príjmov vplyvom zníženia dane pre právnické osoby na 41 miliónov eur a ďalších 17 miliónov eur by mal predstavovať výpadok príjmov pri fyzických osobách – podnikateľoch.

Dohodnuté kompromisné opatrenia

Podľa predsedu SNS Andreja Danka tak ide o prvý krok v ich úsilí znížiť dane z príjmov pre všetky firmy na 15 %. „Chcel by som do budúcna avizovať, že ak by sme mali väčšiu politickú silu, 15 % považujeme za optimálnu daň pre všetkých, ktorí podnikajú,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii po schválení novely zákona o dani z príjmov s tým, že podobne by daň znižoval aj fyzickým osobám.

Čo sa týka dopadu na verejné financie, ide podľa Danka o dohodnuté kompromisné opatrenia, pri ktorých už dopady na rozpočet zmierňovali. Navyše zopakoval, že štát by mal hľadať rezervy predovšetkým vo svojom fungovaní, a nie zvyšovať dane.

„Je najvyšší čas, aby štát hľadal rezervy tam, kde ich hľadať vie. Ak si myslí minister financií, že cesta je zvyšovať dane na tabak a alkohol, ja hovorím, že nie,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom