Manažéri vidia vývoj ekonomiky optimistickejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava, hrad
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – Medzi manažérmi najväčších slovenských firiem prevažuje po čase pozitívny ekonomický výhľad do budúcnosti. Ukázal to aktuálny Index podnikateľského očakávania spoločnosti Deloitte. Jedným z dôvodov pozitívnych očakávaní je podľa riaditeľa oddelenia poradenských služieb spoločnosti Deloitte Ivana Lužicu aj existencia skupiny podnikov, ktoré už reálne vidia oživenie a ktorým sa darí zvyšovať objemy produkcie. „Už to nie je len v rovine želaní, ale už sa objavujú aj prvé reálne aktivity,“ konštatoval na štvrtkovej tlačovej besede Lužica, podľa ktorého je už aj dostupnosť bankových úverov dobrá, čo dáva predpoklady na realizáciu rozvojových projektov.

Zlepšenie vyhliadok slovenskej ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch očakáva takmer 47 % oslovených slovenských manažérov, zatiaľ čo na konci minulého roka to bolo 36 %. Na Slovensku tak podľa spoločnosti Deloitte pokračuje stabilný trend zlepšovania sentimentu. „Každý štvrťrok podiel optimistických pohľadov rástol o viac ako 10 percent a počet negatívnych odpovedí sa znížil o podobné číslo,“ uvádza spoločnosť. Slovensko je pritom spolu s Českou republikou aj jednou z dvoch krajín, kde bol pozorovaný najvýraznejší rast pozitívneho vnímania v oblasti finančnej perspektívy na ďalšie obdobie. Po prepade na konci vlaňajška sa optimistické finančné vyhliadky zvýšili zo 47 na 63 %.

Veľký skok nastal podľa záverov prieskumu aj v dostupnosti úverov pre slovenské podniky. Väčšina šéfov najväčších slovenských firiem vidí i naďalej pôžičky od bánk ako dostupné. Až 73,4 % respondentov v prieskume vníma úvery ako dostupné alebo pomerne dostupné. V predchádzajúcom prieskume sa takto vyjadrilo 53 % opýtaných.

Prieskum však tiež potvrdil, že mnohé spoločnosti pociťujú horšiu platobnú morálku dlžníkov. Slovensko je však podľa Deloittu v rámci regiónu v tomto ukazovateli blízko hranice priemeru. Pomerne pozitívne sa firmy pozerajú na zvyšovanie počtu pracovníkov v ďalšom období. Pätina firiem oproti 8 % z predchádzajúceho indexu očakáva nárast počtu zamestnancov a viac ako tretina spoločností očakáva mierny pokles v počte zamestnancov. Pesimistickejší pohľad majú slovenskí predstavitelia na zavádzanie nových produktov a ako aj na oblasť akvizícií. V týchto oblastiach zostávajú podľa Deloittu pod priemerom regiónu.

Kľúčovým pre ďalší vývoj ekonomiky bude podľa Ivana Lužicu predovšetkým export, ktorý tvorí 83 % hrubého domáceho produktu Slovenska. Ekonomický rast pritom podľa jeho slov ohrozuje nízky dopyt po investíciách a dôležitá bude v ďalšom období aj kvalita a transparentnosť verejného sektora. Jedným z impulzov k oživeniu ekonomického rastu by pritom mohli byť aj zmeny v odvodovom systéme, ktorý je podľa Lužicu na Slovensku zložitý a rovnako by pomohlo aj zlepšenie oblasti pracovného práva.

Manažéri pri prezentovaní svojich názorov na očakávaný vývoj zobrali podľa Lužicu do úvahy aj blížiace sa parlamentné voľby. „Je to štandardne veľký impulz do ekonomiky v každej krajine. Voľby v každej krajine manažéri posudzujú veľmi citlivo,“ konštatuje Lužica, podľa ktorého aj manažéri pôsobiaci na Slovensku počítali s tým, že sme vo volebnom roku a zobrali tento fakt do úvahy.

V poradí už tretí Index podnikateľského prostredia spoločnosti Deloitte predstavuje názory osôb, ktoré majú najväčší vplyv na budúce smerovanie ekonomík a najvýznamnejších podnikov z Poľska, Maďarska, Českej republiky, Slovenska, Chorvátska a Rumunska. Najnovší marcový prieskum bol realizovaný na vzorke 186 spoločností, pričom zahŕňal aj 31 najväčších firiem zo Slovenska. Spoločnosť Deloitte poskytuje služby v oblasti auditu, daní, poradenstva a finančného poradenstva.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Lužica