Marián Gáborík strelil v Zápase hviezd NHL hetrik

Zápas hviezd NHL 2012
Slovenský hokejista Marián Gáborík (uprostred) v tíme Zdena Cháru oslavuje hetrik počas Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP

OTTAWA 30. januára (WEBNOVINY) – Hokejový útočník Marián Gáborík sa stal najužitočnejším hráčom Zápasu hviezd zámorskej NHL, keď sa hetrikom a jednou asistenciou podieľal v Ottawe na víťazstve tímu Zdena Cháru nad tímom Daniela Alfredssona 12:9.

Gáboríkovi sa naskytla možnosť prekonať hviezdneho brankára už v 5. min hry po rýchlej kombinácii s Pavlom Daciukom, po ktorej otvoril skóre. Po presnom zásahu napodobnil Gáborík svojho spoluhráča z Rangers Arťoma Anisimova, pokľakol, hokejkou namieril smerom na Lundqvista a pomyselne vypálil ako z pušky. Anisimova oslava v zápase s Tampou Bay viedla k šarvátke, v Scotiabank Place sa v nedeľu nad gestom slovenského útočníka všetci schuti zasmiali.

Gáborík prekonal Lundqvista aj druhýkrát, v 11. min zvyšoval na 3:0. Pre Lundqvista sa po 20 minútach zápas skončil a súboj sledoval už iba z lavičky, zato Gáborík v úvode druhej tretine skompletizoval svoj hetrik, keď prekonal aj Jonathana Quicka. V exhibícii dosiahol trenčiansky odchovanec aj jednu asistenciu a vyhlásili ho za najužitočnejšieho hráča duelu.

Gáborík a Lundqvist si prostredníctvom Twitteru pred začiatkom hviezdneho víkendu v Ottawe vymenili pár odkazov. V sobotu pripomenul Slovák švédskemu kamarátovi päť gólov, ktoré mu dal v roku 2007 v jednom zápase ešte ako hráč Minnesoty. Z ostatných osemnástich striel v drese Wild v zápasoch proti Lundqvistovi zaznamenal Gáborík 8 gólov. Slovná prestrelka na Twitteri pokračovala aj počas nedeľňajšieho duelu. „Musí si zo mňa robiť srandu,“ napísal počas prvej prestávky na Twitteri Lundqvist a neskôr pridal aj ďalšiu správu: „Gáborík musí podpísať do konca života v New Yorku, toho hráča neviem zastaviť.“ Slovák neskôr zareagoval na tieto slová: „Hank je stále najlepší brankár na svete.“

Hokejista Patrick Kane (vľavo) z tímu Zdena Cháru strieľa gól za chrbát Jonathana Quicka počas druhej tretiny Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP

Hokejista John Tavares (91) z tímu Alfredssona skóruje za chrbát brankára Jimmyho Howarda z tímu Zdena Cháru počas Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP
Hokejisti z tímu Alfredssona oslavujú gól do siete súpera počas Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP
Hokejista Logan Couture z tímu Alfredssona a brankár Jimmy Howad z tímu Zdena Cháru sledujú puk počas prestížneho Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP
Hokejista Daniel Alfredsson skóruje za chrbát brankára Careya Pricea počas Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP

V zápase zahviezdili aj ďalší Slováci

Hráči tímu Cháru kapitán Zdeno Chára (33) oslavuje svoj ​​gól proti tímu Alfredsson so svojimi spoluhráčmi, zľava doprava, Marian Hossa, Marian Gáborík a Pavol Datsyuk v priebehu tretej tretiny Zápasu hviezd NHL. Foto: SITA/AP

V nedeľňajšej exhibícii sa presadili aj ďalší dvaja Slováci. Kapitán Zdeno Chára si pripísal do štatistík jeden gól, navyše s prívlastkom víťazný. Marián Hossa sa presadil len pár sekúnd pred vyše dvojmetrovým obrancom a navyše pripravil aj dva góly Gáboríkovi.

Brankár Tim Thomas z Chárovho tímu mal v tretej tretine 18 úspešných zákrokov a vyhral už štvrtý Zápas hviezd v kariére. V tíme Daniela Alfredssona bol najproduktívnejším jeho kapitán, ktorý strelil 2 góly a raz asistoval. Ďalší Švéd Daniel Sedin tiež dosiahol tri body (1+2). Chárovci mali veľmi dobrý vstup do zápasu a po dvoch góloch Mariána Gáboríka a jednom Jevgenija Malkina viedli v 11. min už 3:0.

V 17. mn ich mohol poslať do vedenia Steven Stamkos, ale trestné strieľanie po faule Diona Phaneufa nepremenil.

Aj v druhej tretine padlo šesť gólov, po tri na oboch stranách. V jej úvode skompletizoval Gáborík svoj hetrik.

V 37. min po druhom presnom zásahu Alfredssona sa jeho tím jedinýkrát v zápase dostal do vedenia (6:5), ale Patrick Kane, pre ktorého ostalo miesto u Chárovcov „iba“ vo štvrtom útoku, do druhej sirény vyrovnal.

O výsledku rozhodla záverečná tretina. Najskôr sa v tíme slovenského kapitána presadil Phil Kessel, potom na opačnej strane Milan Michálek.

Aj na gól Jarome Iginlu dokázali Alfredssonovci vďaka Claudovi Girouxovi ešte odpovedať, potom sa však efektným bekhendom presadil po skvelej individuálnej akcii Marián Hossa, o pár sekúnd ukázal svoje ofenzívne schopnosti po prihrávke od Gáboríka aj Chára a Corey Perry upravil pre tím okolo Slovákov na 11:8. Daniel Sedin ešte znížil, ale skóre duelu na konečných 12:9 uzavrel Joffrey Lupul. Po stretnutí vyhlásili Gáboríka ako prvého slovenského zástupcu v histórii za najužitočnejšieho hráča.

„Videl som už v prvej tretine, že sa začalo Mariánovi Gáboríkovi dariť. Veľmi mu pomohli aj Marián Hossa a Pavel Daciuk. Keď hráte s týmito hráčmi, potom je to zábava. Zápasy hviezd sú často podobné. Raz dá jeden tím dva, tri góly za sebou, potom zasa druhý. Čím viac sa blížil koniec zápasu, tým sa hralo defenzívnejšie. Som rád, že sa mi podarilo aj skórovať. Naskytla sa mi možnosť ísť dopredu a využil som ju, Marián Gáborík mi poslal skvelú prihrávku. Teší ma tiež, že fanúšikovia na mňa nezabudli a na privítanie v Ottawe nezabudnem,“ uviedol pre nhl.com Chára.

Výsledok – Zápas hviezd NHL 2012:

Tím Alfredsson – Tím Chára 9:12 (3:3, 3:3, 3:6)

Góly: 11. Spezza (Girardi, M. Michálek), 13. H. Sedin (Hartnell, Letang), 14. Tavares (Pominville, Yandle), 28. Pominville (J. Neal, Stamkos), 35. Alfredsson, 37. Alfredsson (D. Sedin, H. Sedin), 46. M. Michálek (Tavares, Spezza), 50. Giroux (Hartnell, Couture), 55. D. Sedin (H. Sedin, Alfredsson) – 5. Gáborík (Daciuk), 6. Malkin (Iginla), 11. Gáborík (Marián Hossa, R. Suter), 22. Gáborík (Marián Hossa, Daciuk), 24. Lupul (Kessel), 39. P. Kane (Eberle), 45. Kessel (B. Campbell), 48. Iginla (Malkin, Perry), 53. Marián Hossa (Daciuk), 53. Chára (Gáborík), 54. Perry (Iginla, Wideman), 56. Lupul (Seguin, Kessel)

Vylúčení, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 46:42.

Tím Alfredsson: Lundqvist (21. Quick, 41. B. Elliott) – E. Karlsson, Letang, S. Weber, Yandle, Edler, Girardi – Alfredsson, Spezza, M. Michálek – Giroux, Stamkos, Couture – Hartnell, H. Sedin, D. Sedin – Pominville, Tavares, J. Neal

Tréneri: John Tortorella (NY Rangers), Todd McLellan (San Jose)

Tím Chára: Howard (21. Price, 41. Thomas) – B. Campbell, Chára, Wideman, Phaneuf, Timonen, R. Suter – Gáborík, Daciuk, Marián Hossa – Iginla, Malkin, Perry – Lupul, Kessel, Seguin – P. Kane, Eberle, Jamie Benn

Tréneri: Claude Julien, Doug Houda, Doug Jarvis a Geoff Ward (všetci Boston)

.

Slovenský hokejista Marián Gáborík z tímu Zdena Cháru oslavuje gól v sieti Henrik Lundqvista počas Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP
Hokejista Claude Giroux (28) z tímu Alfredssona v súboji s brankárom Timom Thomasom z tímu Zdena Cháru počas Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe Foto: SITA/AP
Hokejista Henrik Sedin (33) skóruje za chrbát Tima Thomasa počas Zápasu hviezd NHL 2012 v kanadskej Ottawe. Foto: SITA/AP

Viac k osobe Corey PerryDaniel AlfredssonDaniel SedinJamie BennJoffrey LupulJohn TortorellaMarián GáboríkMarián HossaPatrick KanePavel DaciukPhil KesselSteven StamkosTim ThomasZdeno Chára