Marián Hossa si pripísal 901. bod, Jaroslav Halák neuspel

Jaroslav halak
Brankár Jaroslav Halák zo St. Louis Blues zastavuje strelu fínskeho útočníka Anaheimu Niklasa Hagmana. Foto: SITA/AP

NEW YORK 22. marca (WEBNOVINY) – V stredajších stretnutiach zámorskej hokejovej NHL sa spomedzi Slovákov zapísali do kanadského bodovania Marián Hossa a Ľubomír Višňovský – obom pribudla do štatistík jedna asistencia, druhému menovanému aj dva plusové body.

Krídelník Chicaga Hossa dosiahol v 74. zápase základnej časti svoj 74. bod (29+45, v kariére dovedna 901 bodov) a v tabuľke produktivity mu patrí výborná 7. priečka.

V Chicagu bolo „horúco“

Blackhawks zdolali Vancouver 2:1 po predĺžení a ťahajú päťzápasovú sériu víťazstiev. Najväčšie emócie v tom stredajšom rozdúchal domáci obranca Dunca Keith, ktorý nešetrne udrel lakťom do hlavy hviezdu Canucks Daniela Sedina. Incidentu predchádzali viaceré potýčky.

„Takéto rany nie sú súčasťou hokeja, aký chcete vidieť. Myslím si, že pramenia z nedostatočného rešpektu,“ povedal kapitán hostí a Sedinovo dvojča Henrik. „Za kandidáta na ocenenie slušnosti Lady Bing Trophy by som ho teda nepasoval, to je isté,“ glosoval Keithov úder obranca Vancouveru Kevin Bieksa, aj keď ho nevidel.

Alex Burrows

Obranca Blackhawks dostal za tento zákrok dvojminútový trest. Držiteľ Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu roka 2010 po zápase povedal, že nechcel Sedina zraniť. Iný názor mal však tréner „kosatiek“ Alain Vigneault. Podľa neho sa Keith snažil vyradiť Sedina z hry a trest, ktorý dostal, bol neadekvátny.

„Čakal som trest na 5 minút a do konca zápasu. Musíme teraz požiadať vedenie ligy o prehodnotenie situácie. Videli ste zákrok, nevideli ste však v blízkosti puk. Verím, že liga urobí to, čo urobiť má,“ povedal Vigneault a dodal, že Sedin sa vo štvrtok podrobí ďalším vyšetreniam a až po nich sa ukáže ako dlho bude švédsky hokejista v zostave Canucks chýbať.

Po zranení Sedina vzrástla na ľade nervozita, pred bránkou Chicaga vznikla v druhej tretine hromadná bitka a Alex Burrows v nej poslal na zem Keitha a uštedril mu pár úderov do tváre.

Halák pustil štyri góly

Radosť z víťazstva i podielu na rozhodujúcom štvrtom góle Anaheimu mal Ľubomír Višňovský, ktorý svojím prispením rozosmutnil krajana Jaroslava Haláka v bránke St. Louis. Okrem asistencie mal „Višňa“ aj dve plusky, Halák odchytal 59:14 min a z 22 striel inkasoval 4 góly.
Jaroslav Halák

Prvý raz od 18. decembra 2011 sa mu stalo, že za jeho chrbtom skončili až štyri puky. „Je pre nás neobvyklé, aby sme neuspeli v zápase, v ktorom vedieme – nieto ešte v takom, kde máme až trikrát jednogólový náskok,“ poznamenal obranca St. Louis Carlo Colaiacovo. „V tomto sme naozaj dobrí v priebehu celej sezóny. Pár chýb v hlavách nás teraz pripravilo o víťazstvo,“ dodal.

Marián Gáborík v drese New York Rangers v stredu nebodoval, „jazdci“ však zdolali silný Detroit 2:1 po predĺžení. Raketový slovenský krídelník odohral vyše 21 minút a dvakrát ohrozil súperovho gólmana.

Takisto dve neúspešné strely si v stredu pripísal Tomáš Kopecký. Jeho Florida prehrala na ľade Caroliny 1:3. V drese domáceho tímu sa už predstavil aj fínsky obranca Joni Pitkänen. Toho Carolina stiahla pred stredajším duelom s „pantermi“ z listiny zranených hráčov. Fínsky bek na nej figuroval od 6. decembra 2011 a pre operáciu kolena vynechal dovedna až 44 zápasov.

Dvadsaťosemročný severan sa po dlhej pauze predstavil vo výbornom svetle, keď strelil víťazný druhý gól a pri treťom poisťujúcom si pripísal asistenciu. Stal sa druhou hviezdou zápasu, prvou bol autor dvoch gólov Eric Staal.

Výsledky stredajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Buffalo – Montreal 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Góly: 7. Hodgson (Ehrhoff, Tropp), 23. Pominville (Leino, Roy), 53. Hodgson (Roy, Vanek)

Carolina – Florida 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

Góly: 1. E. Staal, 31. Pitkänen (T. Ruutu, Skinner), 49. E. Staal (Pitkänen, Tlustý) – 33. Fleischmann (Jovanovski, S. Weiss)

New York Rangers – Detroit 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0, 0:0 – 1:0)

Góly: 15. B. Richards (Lundqvist), 63. Callahan (Del Zotto, Dubinsky) – 4. Zetterberg (I. White, Nyquist)

Chicago – Vancouver 2:1 po predĺžení (0:1, 1:0, 0:0 – 1:0) – Marián Hossa (Chicago) 0+1

Góly: 24. P. Kane (MARIÁN HOSSA, Brunette), 63. Shaw (Oduya, Bolland) – 1. Hansen (Pahlsson)

Anaheim – St. Louis 4:3 (1:2, 1:0, 2:1) – Ľubomír Višňovský (Anaheim) 0+1, Jaroslav Halák (St. Louis) odchytal 59:14 min a z 22 striel inkasoval 4 góly

Góly: 11. Fowler (Getzlaf, Ryan), 27. Bonino (Palmieri, Koivu), 48. Smith-Pelly (Getzlaf, Perry), 55. J. Blake (Brookbank, VIŠŇOVSKÝ) – 7. Schwartz (Pietrangelo), 13. Backes, 45. Perron (Shattenkirk, Pietrangelo)

Viac k osobe Eric StaalJaroslav HalákĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaTomáš Kopecký