Martin Kližan sa s US Open rozlúčil kanárom

Martin Kližan
Martin Kližan počas osemfinále US Open Foto: SITA/AP
Marin Čilič

NEW YORK 3. septembra (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Martin Kližan prehral v pondelňajšom stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry mužov na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku s favorizovaným Chorvátom Marinom Čiličom nasadeným ako dvanástym za 123 minút dôstojne 5:7, 4:6, 0:6.

Vo vstupnom sete pritom mal dva brejkbaly za sebou na 5:4, v druhej časti viedol 4:2, na úvod tretieho dejstva nezužitkoval tri možnosti na returne.

Prvé dva sety to bol veľmi vyrovnaný tenis, v treťom už bol súper sebavedomejší a počínal si lepšie, hralo mu mu ľahšie pod vplyvom náskoku 2:0. Mal som šance, bojoval som od začiatku až do konca. Škoda, že som nezískal druhý set, v ktorom som mal navrch,“ povedal Martin Kližan v konferenčnom telefonáte pre slovenské médiá.

Kližanov súper v tomto premiérovom vzájomnom súboji 23-ročných rovesníkov predviedol striedmejší a vizuálne menej atraktívny výkon, ale počínal si účelnejšie a s menšími výkyvmi.

Semifinalista rovnako hodnotných melbournských Australian Open 2010 Čilič, momentálne 13. v renkingu ATP osvedčil v dôležitých okamihoch väčšie skúsenosti.

„Za prípadného stavu 1:1 by to bolo úplne otvorené, lenže na ´keby´ sa nehrá – na to isté by mohol poukazovať napríklad môj súper z 3. kola Chardy. Čilič ma prevýšil skúsenosťami a mal v koncovke druhého setu aj viac šťastia. V treťom už bol sebavedomejší a počínal si lepšie, hralo mu ľahšie pod vplyvom náskoku 2:0. Nemal čo stratiť, viac riskoval, začalo mu to tam padať. Veci mu vychádzali a rozbil ma. Bojoval som až do konca, ale už to nešlo. Opakujem – škoda toho druhého setu, to bola najväčšia šanca, ale jediné, čo sa napokon dá povedať, je to, že som prehral 0:3,“ uviedol Kližan.

V Top 50 bol o 4,5 roka skôr a medzičasom sa vyskytol aj v prominentnej desiatke – na 9. mieste. Vo štvrťfinále si zmeria sily s úspešným z neskoršieho zápasu Andy Murray (V. Brit.-3) – Milos Ranic (Kan.-15). Na tomto podujatí bol medzi najlepšími ôsmimi už v sezóne 2009.

Dvojhra mužov – 4. kolo (osemfinále):

Marin Čilič (Chor.-12) – Martin Kližan (SR) 7:5, 6:4, 6:0 za 123 minút (43, 48, 32)

priemerná rýchlosť 2. podania: 150 km/h – 145 km/h

V deviatom geme vstupného dejstva nevyužil zverenec Karola Kučeru dva brejkbaly za sebou. Boli to jediné šance na príjme, ktoré si aktéri na hlavnom dvorci Arthur Ashe Stadium dovtedy utvorili.

V dvanástej hre Kližan za stavu 15:15 urobil dvojchybu, potom mu reakcia na return odletela od rámu. Čilič pri svojom premiérovom setbale síce dobehol skrátenie, ale bekhendovú odpoveď vôbec nezvládol. Následne však forhendom presne našiel základnú čiaru a Chorvát nestihol nasmerovať svoj bekhend do dvorca.

Kližan hneď na začiatku druhého setu vďaka neotrasene bojovnej, neochvejne uvoľnenej a sympaticky odvážnej hre dosiahol brejk, keď Čiličovi síce pomohla páska siete k neplánovanému dropšotu, ale Chorvát poslal následný lob za. Slovák však nedokázal potvrdiť tento únik: prehnal ambicióznu forhendovú ranu do returnu – 1:1. Vzápätí znova sám zabral na príjme, jemnocitným forhendovým krížnym skrátením do protipohybu si vypracoval dva brejkbaly a protivník pokazil ledabolý forhend.

Myslím si, že kľúčový bol prvý set. Mal som v ňom aj trochu šťastia, že som najprv nestratil moje podanie a potom som súpera brejkol. Druhý set plný zvratov sa mi napokon tiež podarilo získať. Celkovo si myslím, že som lepšie zvádal dôležité momenty,“ povedal Čilič v interview pre organizátorov ešte na kurte.

Marin Čilič

Bratislavčan zvládol na podaní vo štvrtom geme (5:7, 2:1) povzbudzujúci obrat z 0:30 aj cez dve zhody.

Stále bol aktívnejší, tvorivejší a najmä smelší. V šiestej hre si udržal servis z 15:30. Neodolal až v ôsmom geme druhej časti, do ktorého vstúpil márnym vrhnutím sa za krížnym obhodením. Čoskoro bolo 0:40. Kližan zmazal dve hrozby efektnými forhendovými výpadmi, ale do ďalšieho – v sľubnej pozícii – vložil priveľa sily – 4:4.

Čilič hladko upravil na 5:4, v desiatej hre mu Slovákov nevydarený bekhendový kros dodal dva setbaly a Chorvát pritiahol Kližana až neriešiteľne blízko k sieti.

Tušenie definitívy priniesol otvárací gem tretieho setu. Kližan v ňom nepremenil tri brejkbaly. Ako podávajúci v druhej hre síce vymazal manko 0:30, ale napokon sa nevyhol hrozbe a Čilič vytiahol nádherné forhendové obhodenie popri čiare na vedenie 3:0. Presvedčivo upravil na 3:0 a Slovák sa predsa len už nevyvaroval upadnutiu intenzity svojej hry pod vplyvom nezaslúžene nepriaznivého skóre. Jastrabie oko potvrdilo brejk pre Chorváta na 4:0 a zvyšok bol už iba formalitou. Na záver kližan poslal forhend do siete.