Martin verí v odvrátenie nútenej správy, Čižnár zasiahol

Čižár
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár Foto: SITA/Jozef Jakubčo

MARTIN 1. mája (WEBNOVINY) – Martinská radnica verí, že s pomocou generálnej prokuratúry sa jej podarí odvrátiť nútenú správu, ktorá hrozí mestu po prehratom súdnom spore s cyperskou schránkovou firmou.

Po tom, čo martinský primátor Andrej Hrnčiar (Sieť) 14. apríla podal na Generálnej prokuratúre návrh na podnet na mimoriadne dovolanie, generálny prokurátor Jaroslav Čižnár podal vo štvrtok mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR. „Je to ukážka toho, že nové vedenie Generálnej prokuratúry nejde po ruke cyperskej spoločnosti, ale je preň dôležitý verejný záujem,“ reagoval Hrnčiar.

Mesto Martin musí podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR zaplatiť cyperskej schránkovej firme 8,3 milióna eur. O možnej pomoci 60-tisícovému mestu chce martinský primátor hovoriť aj s predsedom vlády Robertom Ficom a prezidentom Andrejom Kiskom.

Fico zareagoval, či má zaškrtiť sudkyňu

„Poprosil som pána prezidenta o prijatie, aby som ho mohol osobne informovať o podrobnostiach hanebnej kauzy, v ktorej zatiaľ mesto Martin prehráva s neznámou cyperskou schránkou. Postoje pána prezidenta k slovenskej justícii a jeho preferovanie občianskeho princípu pred politickým mi dávajú nádej, že by uňho Martinčania mohli nájsť porozumenie,“ povedal Hrnčiar.

Martinský primátor sa na prezidenta obrátil po tom, čo neuspel u premiéra Roberta Fica. Hrnčiar v piatok 10. apríla požiadal Fica o stretnutie, na ktorom chcel hovoriť o možnosti dlhodobej návratnej pôžičky do štátu, aby sa mesto vyhlo nútenej správe.

Fico zareagoval slovami, že v spore rozhodol Najvyšší súd SR. „Mám zaškrtiť predsedníčku súdu alebo pod trestom smrti prinútiť senát najvyššieho súdu, aby zmenil rozhodnutie? Čo má premiér spoločné s tým, že Martin prehral nejaký spor?“ reagoval Fico.

Podľa martinskej radnice rozsudok Najvyššieho súdu SR je výsmechom spravodlivosti. „Po škandalóznom rozsudku, ktorý je v rozpore s elementárnymi zásadami spravodlivosti, je ohrozený základný chod mesta. Martinčanom kvôli prehnitosti slovenskej justície a neznámej cyperskej schránke hrozia vyššie dane, drahšie autobusy a úplná strata suverenity. Učitelia na základných školách nedostanú svoje výplaty. Zavrieme škôlky, mestský úrad, prestaneme svietiť a vyvážať odpad. Dôchodcovia stratia svoje príspevky na stravu a opatrovateľskú službu. Nebudeme čerpať ani euro z eurofondov, pretože nebudeme mať na spolufinancovanie. Sme pripravení bojovať ďalej všetkými prostriedkami, aby sme sa dovolali spravodlivosti,“ povedal martinský primátor.

Spor sa ťahal šestnásť rokov

Cyperská firma súdnou cestou žiadala milióny eur ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto vložiť do akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole ešte v roku 1995. V šestnásť rokov ťahajúcom sa spore súdy, vrátane Najvyššieho súdu SR, už štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin.

V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý, podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu.

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi.

V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún. Pôvodným majiteľom niekoľkomiliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarJaromír ČižnárLadislav Tichý
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SR