Matečná žiada Európsku komisiu o zásah proti veľkým producentom cukru, ohrozujú slovenský trh

Gabriela Matečná
ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/koláž WBN

BRATISLAVA 19. novembra (WebNoviny.sk) – Klesajúce ceny cukru a jeho dovoz z krajín mimo EÚ ohrozuje sebestačnosť Slovenska i pestovateľov cukrovej repy na Slovensku. Skonštatovala to po pondelkovom rokovaní ministrov poľnohospodárstva členských krajín ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Slovensko si musí sebestačnosť vo výrobe cukru zachovať, je to strategická surovina,“ povedala Matečná.

Nadmerná produkcia spôsobuje problémy

Matečná preto požiadala Európsku komisiu, aby zasiahla na úrovni Svetovej obchodnej organizácie (WTO) voči niektorým veľkým producentom cukru ako napríklad Indii.

Je nevyhnutné, aby sme sebestačnosť slovenského i európskeho trhu aktívne chránili voči poskytovaniu exportných podpôr, ktoré sú v rozpore s pravidlami WTO a deformujú trh s cukrom. Nadmerná produkcia cukru na export v týchto krajinách okrem toho spôsobuje vážne environmentálne problémy,“ uviedla Matečná. Slovensko dokáže pokryť domácu spotrebu cukru vlastnou produkciou, čo vzhľadom na situáciu v iných krajinách nie je podľa nej samozrejmosťou.

Nízka cena cukru

Európsky cukrovarnícky sektor sa dlhodobo nevie vysporiadať s aktuálnou prebytkovou situáciou a nízkymi cenami cukru vo svete a v EÚ. Cena cukru klesá od zrušenia kvót v októbri 2017. Nízke ceny cukru a od nich sa odvíjajúce nákupné ceny cukrovej repy môžu podľa Matečnej odradiť pestovateľov od pestovania cukrovej repy, čo ohrozí zachovanie produkcie repného cukru vo viacerých členských štátoch EÚ. Na Slovensku je v súčasnosti 195 pestovateľov cukrovej repy.

Produkcia cukrovej repy na cukor v EÚ naopak stúpla v hospodárskom roku 2017/2018 na 142 miliónov ton, čo je najviac za 15 rokov. Vyrobenej z nej bolo 21,1 milióna ton cukru, teda medziročne o 26 % viac. Nadmerná produkcia cukru vytvára tlak na svetové ceny, ktoré klesli na najnižšiu úroveň za 11 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR