Matej Kováč získal bronz na Majstrovstvách Európy vo vzpieraní, nad hlavu dostal 206 kilogramov

Matej Kováč
Slovenský vzpierač Matej Kováč. Foto: SITA/Peter Maďar

BUKUREŠŤ 1. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant vo vzpieraní Matej Kováč získal na majstrovstvách Európy v rumunskej Bukurešti v nedeľňajšej súťaži do 105 kg bronzovú medailu v nadhode výkonom 206 kg.

Dvadsaťpäťročného bývalého európskeho šampióna do 23 rokov neklasifikovali v dvojboji, pretože v trhu nemal ani jeden platný pokus, keď nepokoril dvakrát 167 kg a potom ani 170 kg. V nadhode sa však revanšoval – najprv dostal nad hlavu 201 kg, potom úspešne zdolal aj 206 kg, no tretia položka s hmotnosťou 212 kg už bola naňho príliš. Kováč dosiahol pre Slovensko premiérovú medailu na tohtoročných ME.

„Mal som vysoké ambície, trh sme stanovili tak, aby som to vedel zatlačiť čo najvyššie. Žiaľ, nevyšlo to, mal som to zdvihnúť. Natrénované som mal, ale odišla mi technika. Mrzí ma to, keby som dal základ, s prehľadom by to stačilo na štvrté miesto v dvojboji. Po trhu som sa nejako pozbieral, chcel som si napraviť chuť v nadhode, nechcel som sa na to vykašľať. S medailou som spokojný, ale na druhej strane sklamaný z toho, že nie som kvalifikovaný v dvojboji. Budem to musieť nejako stráviť,“ povedal Matej Kováč pre agentúru SITA.

Zo zlatej medaily v dvojboji sa radoval Poliak Arkadiusz Michalski, ktorý v súčte trhu a nadhodu vzoprel 396 kg. Na striebornej pozícii skončil Bulhar Georgi Šikov (388) a tretí bol Rakúšan Sargis Martirosjan (384).

Tatarčík nadhodil aj 191 kilogramov

Druhý slovenský reprezentant Radoslav Tatarčík obsadil v kráľovskej kategórii nad 105 kg ôsme miesto. Dvadsaťšesťročný Tatarčík, ktorý bol najľahším borcom spomedzi všetkých účastníkov tejto súťaže, vzoprel dovedna 367 kg. Mal platných všetkých šesť pokusov, v trhu mal sériu 168 kg – 173 kg – 176 kg (6. pozícia), v nadhode začal na 182 kg, potom zvládol 187 kg a napokon aj 191 kg (12. priečka).

Tretí titul majstra Európy po sebe získal suverénny Gruzínec Laša Talachadze výkonom 457 kg. Dvadsaťštyriročný úradujúci olympijský víťaz z Ria de Janeiro sa v trhu pokúsil o nový svetový rekord, ale 221 kg bolo priveľa. Striebornú medailu získal Čech Jiří Orság (417), bronz zavesili na krk Maďarovi Péterovi Nagyovi (416).

Poľsko získalo titul majsterky Európy

V ženskej súťaži nad 90 kg sa tešila z triumfu Poľka Aleksandra Mierzejewská dvojbojovým výkonom 237 kg. O jeden kilogram zaostala strieborná Maďarka Krisztina Magátová, tretia so súčtom 222 kg bola domáca Rumunka Andreea Aaneiová.

Gruzínsko zásluhou nedeľňajšieho zlatého záveru zvíťazilo v medailovej bilancii s 10 najcennejšími kovmi. Na druhom mieste s 9 prvenstvami skončilo domáce Rumunsko, tretia priečka patrí Poľsku, ktoré získalo 7 zlatých medailí. Slovensko s jedným bronzom obsadilo 18. pozíciu.

Majstrovstvá Európy vo vzpieraní – Bukurešť

•  nedeľa:

Muži do 105 kg – dvojboj: 1. Arkadiusz Michalski (Poľ.) 396 (175+221), 2. Georgi Šikov (Bul.) 388 (176+212), 3. Sargis Martirosjan (Rak.) 384 (182+202)

Trh: 1. Martirosjan 182, 2. Šikov 176, 3. Michalski 175
Nadhod: 1. Michalski 221, 2. Šikov 212, 3. Matej Kováč (SR) 206

Muži nad 105 kg – dvojboj: 1. Laša Talachadze (Gruz.) 457 (210+247), 2. Jiří Orság (ČR) 417 (181+236), 3. Péter Nagy (Maď.) 416 (191+225),… 8. Radoslav Tatarčík (SR) 367 (176+191)
Trh: 1. Talachadze 210, 2. Irakli Turmanidze (Gruz.) 192, 3. Nagy 191,… 6. Tatarčík 176
Nadhod: 1. Talachadze 247, 2. Orság 236, 3. Kamil Kučera (ČR) 226,… 12. Tatarčík 191

Ženy nad 90 kg – dvojboj: 1. Aleksandra Mierzejewská (Poľ.) 237 (103+134), 2. Krisztina Magátová (Maď.) 236 (104+132), 3. Andreea Aaneiová (Rum.) 222 (102+120)
Trh: 1. Magátová 104, 2. Mierzejewská 103, 3. Aaneiová 102
Nadhod: 1. Mierzejewská 134, 2. Magátová 132, 3. Aaneiová 120

Medailová bilancia vrátane dvojboja, trhu aj nadhodu (zlato – striebro – bronz – celkovo):
1. Gruzínsko 10 – 3 – 2 – 15
2. Rumunsko 9 – 8 – 9 – 26
3. Poľsko 7 – 4 – 8 – 19
4. Španielsko 5 – 2 – 6 – 13
5. Lotyšsko 3 – 0 – 2 – 5
6. Albánsko 3 – 0 – 0 – 3

18. Slovensko 0 – 0 – 1 – 1