Matovič obvinil Druckera z prevzatia úplatku vo forme pozemkov

Igor Matovič
Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 9. apríla (WebNoviny.sk) – Minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD) sa pravdepodobne dostal do konfliktu záujmov. Povedal to na dnešnej tlačovej besede líder hnutia OĽaNO Igor Matovič a poukázal na to, že minister vnútra Tomáš Drucker pravdepodobne zobral úplatok 1 380 000 eur, keď jeho manželka kúpila pozemky v hodnote milión a pol eura za 120-tisíc eur.

Drucker „futroval“ Rempo štátnymi zákazkami

Matovič sa pýta, či je toto úplatok za to, že bol taký štedrý a zatajoval zmluvy s firmou Rempo, keď bol šéfom Slovenskej pošty. Matovič poukázal na to, že Tomáš Drucker „futroval“ firmu Rempo štátnymi zákazkami za desiatky miliónov eur, a keď sa stal ministrom, jeho žena založila Logaro, s. r. o., a do nej „pristáli“ pozemky v rozlohe 34-tisíc metrov štvorcových v obci Špačince a v Trnave spolu za 120-tisíc eur.

Dnes podľa Matoviča majú hodnotu jeden a pol milióna eur. Matovič sa pýta, ako sa podaril takýto podnikateľský zázrak s ľuďmi, s ktorými podpisoval zmluvy ako šéf pošty.

50 miliónov z našich daní, Rempo ako dievča pre všetko

Líder hnutia OĽaNO poukázal na to, že firma Rempo, kde boli spoločníkmi manželia Klára a Dušan Dvoreckí, dodávala pre vtedajších ministrov Martina Glváča, Jána Počiatka, Roberta Kaliňáka a za druhej vlády Roberta Fica aj pre Tomáša Druckera kancelárske potreby, pracovné odevy za milióny eur. Matovič uviedol, že firma dostala z našich daní takmer 50 miliónov eur.

„175-tisíc zákaziek z našich daní,“ povedal Matovič. Poslanec NR SR uviedol, že Drucker ako šéf pošty utajoval množstvo takýchto zmlúv so spomínanou firmou. „Niektoré sa mu nepodarilo utajiť,“ povedal a ako príklad uviedol zmluvu z 20. januára 2015 medzi Slovenskou poštou a firmou Rempo, ktorá bola uzatvorená na 24 mesiacov na približne 400-tisíc eur.

„Zmluva bola podpísaná Druckerom a Ing. Klárou Dvoreckou,“ povedal. „Zákazky firma získala tak, že to bolo našité na mieru. Firma súťažila sama so sebou. Rempo bolo dievča na všetko. Dodávala čokoľvek, čo potrebovali,“ priblížil.

Podľa Matoviča je veľmi závažné zistenie, že počas druhej Ficovej vlády sa na Slovenskom pozemkovom fonde za „veľmi záhadných okolností“ rozhodovalo o nároku reštitúcie pre občianku, ktorá si nárokovala reštitúcie v Dolnom Trhovišti v okrese Hlohovec. Jej reštitučný nárok sa nakoniec uplatnil v obci Špačince pri Trnave.

Pohľadávka sa presunula na spoločnosť Mlynské pole, kde spoločníkmi sú manželia Dvoreckí, a firma takto získala pozemok 50-tisíc metrov štvorcových v Špačinciach, ktorý bol určený na výstavbu rodinných domov.

Nezaplatili ani 10 percent reálnej hodnoty

Matovič uviedol, že manželka ministra Druckera sa neskôr stala majiteľkou firmy Logaro, s. r. o., a od Mlynského poľa získala 30 percent pozemkov v Špačinciach. Pozemky mali aj inžinierske siete. „V Špačinciach sa predávali tieto pozemky za 80 eur za meter štvorcový bez DPH, keďže sú tam aj siete. Pani Druckerová tu má vyše 11 000 m2, teda mohlo to stáť 880 000 eur bez DPH. Ona ich však kúpila za 100 000 eur, teda za 8,90 eura za m2,“ povedal Matovič.

Podľa jeho slov Druckerová získala aj dva pozemky v Trnave, kde tiež sú spolumajiteľmi manželia Dvoreckí. Spolu podľa poslanca NR SR kúpila viac ako 23-tisíc metrov štvorcových, opäť 30 percent, za 20-tisíc eur. Podľa Matoviča kupovala za 90 centov jeden meter štvorcový. „Ich hodnota by mala byť aspoň 40 eur, mala teda zaplatiť 940-tisíc eur,“ vyhlásil Matovič.

Líder hnutia OĽaNO sa pýta, či takto výhodne kúpené pozemky boli úplatok za to, že Drucker zatajoval zmluvy s firmou Rempo, keď bol šéfom Slovenskej pošty. „Tento prípad má všetky znaky toho, že najskôr sa kamarátovi dohadzujú zákazky a ten si následne vyberá späť výhody. Druckerovci nezaplatili ani desať percent hodnoty týchto pozemkov,“ dodal Matovič.

Matovič sa pýta, či bolo viac pozemkov, ktoré takto výhodne jeho manželka kúpila. „Očakávam od Druckera zverejnenie všetkých dokumentov, verejné ospravedlnenie a že podá na seba trestné oznámenie. Ak tak neurobí, podám na neho trestné oznámenie,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti