Aktualizované: Matovič reaguje na obvinenie za ohováranie Fica, Slovensko prirovnal k stredoafrickej diktatúre

Matovič, Lipšic
Sprava: Líder hnutia OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič a Daniel Lipšic počas tlačového brífingu na tému: Obžaloba - Ficove účty na Belize. Bratislava, 5. október 2017. Foto: SITA/Diana
  • aktualizované 5.októbra, 18:28

BRATISLAVA 5. októbra (WebNoviny.sk) – Obžalobu za ohováranie premiéra voči svojej osobe považuje poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO) za zdvihnutý prst voči všetkým ľuďom, ktorí by chceli poukazovať na nezákonnosti. Ako vo štvrtok ďalej uviedol na brífingu, Slovensko sa podľa neho začína podobať na „diktatúry stredoafrického priestoru“.

„Tam platí, že kto vlastní štát, vlastní pravdu,“ vyhlásil. Podľa Matoviča je absurdné, aby prípad údajného ohovárania vyšetroval vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, ktorá sa má zaoberať korupciu za milióny eur. Kritizoval tiež to, že rovnaký vyšetrovateľ mal na starosti jeho prípad a aj vyšetrenie podozrení, že predseda vlády má v Belize účet na iné meno a na ňom milióny dolárov.

„Vyžiadali si oficiálne stanovisko, že Robert Fico nemá v Belize účet pod svojím menom a to im stačí,“ povedal s tým, že polícia ani prokuratúra neurobili žiadne reálne kroky, aby preverili jeho podanie

Zneužívajú mediálny priestor

Matovič tiež vyhlásil, že zverejnenie podozrení voči predsedovi vlády považoval za svoju občiansku povinnosť. „Dnes by som to urobil znovu,“ povedal s tým, že sa nedá zastrašiť a bude naďalej vykonávať svoju prácu. „Som pripravený ísť na súd aj nastúpiť na výkon trestu,“ uviedol.

„Dnešné vystúpenie dotyčných politikov nemožno inak chápať ako snahu o ovplyvňovanie činnosti prokuratúry a súdov, ktorí (rozumej politici) s ľahkosťou zneužívajú mediálny priestor, na rozdiel od bežných občanov, ktorí takúto možnosť nemajú. Vzhľadom na to, že sa začalo súdne konanie, ktoré nie je skončené, nebudem sa k trestnej veci vyjadrovať,“ uviedol námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky v reakcii, ktorú médiám poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.

Lipšic kritizoval dvojaký meter

Daniel Lipšic, ktorý Matoviča v tomto prípade zastupuje ako advokát, kritizoval dvojitý meter štátnych orgánov voči rôznym politikom, samotný premiér podľa neho napríklad v poslednom čase verejne vznášal obvinenia na adresu prezidenta. Obžalobu voči Matovičovi označil Lipšic za „flagrantné zneužívanie orgánov činných v trestnom konaní na politický boj“. „K takýmto excesom nedochádza ani v Maďarsku a Poľsku,“ povedal s tým, že politické zásahy kazia dôveryhodnosť inštitúcií ako polícia a prokuratúra.

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal na Igora Matoviča obžalobu za trestný čin ohovárania. Matovič v júli 2015 vyhlásil, že mu anonymný zdroj oznámil, že premiér Robert Fico má s manželkou v stredoamerickom štáte Belize prostredníctvom schránkovej firmy uložených viac ako 600 miliónov dolárov. Predseda vlády na následnej tlačovej besede tvrdenia poprel s tým, že poslancove výroky nesú znaky trestného činu ohovárania.

Fico rozhodnutie orgánov nekomentoval

Vo štvrtok premiér tento krok orgánov činných v trestnom konaní nechcel komentovať. „Nikdy som nekomentoval rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní a ani to nebudem robiť. Chcem, aby pracovali absolútne nezávisle,“ odpovedal na brífingu na novinársku otázku premiér.

Prípadom sa začala zaoberať polícia, pričom Matoviča aj obvinili. Obvinenie v decembri 2016 zrušil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry. Stíhanie podľa medializovaných informácií obnovili po pokyne z Generálnej prokuratúry SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIgor MatovičPeter ŠufliarskyRobert Fico