Matovič sa vrátil zo samitu v Bruseli, premiér sa zasadzuje za zavedenie uhlíkového cla

Igor Matovič
Predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie o výsledkoch samitu Európskej únie na Letisku M. R. Štefánika po prílete z Bruselu. Bratislava, 16. október 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), tvrdí, že s lídrami očakával jasný plán, dôsledky a dopady na jednotlivé krajiny pri zvýšení spoločného záväzku o redukcii skleníkových plynov najmenej o 55 percent. Povedal to na tlačovom brífingu po prílete z Bruselu po samite Európskej únie (EÚ).

Priblížil, že sa zhodli na spoločnom záväzku o znížení skleníkových plynov najmenej o 55 percent. Vysvetlil, že je potrebné prepočítať koľko to bude stáť a opýtať sa ľudí v jednotlivých krajinách, koľko sú ochotní znášať.

Matovič sa tiež zasadzuje za zavedenie uhlíkovej dane na hraniciach EÚ. Objasnil, že by sa na cene mala podpísať miesto a spôsob výroby.

„Vyúčtujeme to, že niekto úplne zbytočne ničí prírodu, produkuje emisie. Nech sa to prejaví v cene výrobku. A nech sa z týchto ciel môže financovať naša väčšia ekologizácia,“ povedal. Podľa neho by uhlíkové clo umožnilo dýchať ekologickým producentom v Európe.

Pri téme šírenia ochorenia COVID-19 sa zástupcovia krajín zhodli, že kľúčová je minimalizácia stretnutí a mobilizácia ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie Európska únia