Matovič stiahol návrh na zníženie počtu poslancov

Matovič
Nezaradený poslanec NR SR Igor Matovič. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – O znížení počtu poslancov Národnej rady SR plénum hlasovať nebude. Nezaradený poslanec Igor Matovič, ktorý spolu so svojimi kolegami z frakcie Obyčajní ľudia návrh novely ústavy s cieľom znížiť počet zákonodarcov na 79 predložil, ju totiž stiahol z rokovania.

Ako povedal, chce tým kolegov ušetriť traumy. Reagoval tak na to, že aj niektorí koaliční poslanci navrhovali, aby národná rada ďalej o návrhu nerokovala, lebo ho označili za nepripravený a exhibicionistický bez reálnej šance na úspech. Upravenú novelu chce však predložiť v najbližšom možnom čase.

Matovič je naďalej presvedčený, že zo 150 poslancov NR SR sú mnohí „darmožráčmi“ a sklamalo ho, že viacerí kolegovia mu vyčítali populizmus. Odmietavé stanoviská politických strán na margo zníženia počtu členov Národnej rady SR a obvinenia z toho, že na seba priťahuje pozornosť pred založením strany, Matovič odmieta.

Podľa výpočtov Obyčajných ľudí by štát po znížení počtu členov NR SR počas štyroch rokov ušetril vyše 30 miliónov eur. Na schválenie novely ústavy by bola potrebná trojpätinová väčšina.

Karikatúra poslanca a falošná hra

Efektívna správa štátu nezáleží od počtu poslancov, ale od zodpovednosti všetkých, ktorí sa na správe štátu podieľajú. V úvode jedenásteho rokovacieho dňa 18. schôdze Národnej rady to v rozprave k návrhu na zníženie počtu poslancov národnej rady vyhlásila Mária Sabolová z KDH. „Každý z poslancov zastupuje svoj mandát slobodne, verím, že zodpovedne a so záujmom o veci, ktoré sú jeho parketou a preto si myslím, že jeho účasť v sále nie je vždy vizitkou toho, či je dobrým poslancom alebo nie je dobrým poslancom,“ reagovala na kritiku jedného z predkladateľov návrhu, nezaradeného poslanca Igora Matoviča, podľa ktorého sú mnohí poslanci darmožráčmi, lebo sa nezúčastňujú pravidelne na rokovaniach.
Poslanci
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Zníženie počtu poslancov je podľa Sabolovej témou na diskusiu, ale nemalo by sa to riešiť tak, že poslanec predloží návrh na zmenu ústavného zákona. Sabolová je presvedčená, že dôležité je to, čo kto robí, a nie to, koľko poslancov je v národnej rade. Súčasných 150 podľa nej nie je veľa ani málo.

„Takéto návrhy považujem za istý exhibicionizmus alebo narcizmus bez ohľadu na to, koho sa to dotýka,“ poznamenala. Sabolová navrhla, aby v rokovaní o tomto návrhu zákona nepokračovali a Obyčajným ľuďom odkázala, aby otvorili radšej neformálnu diskusiu medzi poslancami, než predkladali ústavnú zmenu, s ktorou nemajú šancu uspieť.

„Veľmi ma mrzí, že diskusiou o tomto návrhu zákona sa obraz poslanca stáva akousi karikatúrou,“ pridala sa k Sabolovej jej stranícka kolegyňa Monika Gibalová z KDH. „Je jasné, že tento návrh je len populistickým a vidieť to aj na tom, že i niektorí poslanci z SaS nie sú s ním celkom stotožnení,“ poznamenal na margo návrhu Obyčajných ľudí, ktorí sú súčasťou poslaneckého klubu SaS, Dušan Švantner zo SNS.

„Je to falošná, bulvárna a kalkulatívna hra. Ľudia, nedajte sa nachytať,“ zhodnotil návrh Obyčajných ľudí Tomáš Galbavý z SDKÚ-DS. Podľa neho ide o to, aby na budúci týždeň v regionálnom týždenníku, ktorý vlastní Matovič, stál nadpis, že poslanci nechcú znížiť svoj počet, lebo sa boja o svoje teplé miesta a sú to darmožráči.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMária SabolováMonika GibalováTomáš Galbavý
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti