Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zena leto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: favim.com

MDŽ sa nemá oslavovať ako nejaká selanka, tvrdí sociologička

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Medzinárodný deň žien (MDŽ), ktorý svet oslávi v sobotu 8. marca, by sa nemal oslavovať len ako nejaká selanka s vtipmi a pódiovými vystúpeniami.

Množstvo neplatenej práce

Ako pre agentúru SITA povedala sociologička z Inštitútu pre výskum práce a rodiny Barbora Holubová, mala by to byť príležitosť na poukázanie na aktuálne postavenie žien, ich rôznorodosť, množstvo neplatenej práce, ktorú robia, občianske iniciatívy a výzvy na riešenie konkrétnych problémov. „Napríklad by malo ísť aj o poukázanie a podporu boja zdravotných sestier za svoje právo na rovnakú mzdu za prácu rovnakej alebo porovnateľnej hodnoty,“ poznamenala. Ako dodala, dobré by tiež bolo iniciovať diskusiu o hodnote práce, ktorú zdravotné sestry vykonávajú.

Medzinárodný deň žien sa v čase komunizmu u nás zneužíval na ideologické účely, práve preto vyvoláva skôr negatívne ako pozitívne emócie, myslí si etnologička a aktivistka za rodovú rovnosť Kamila Beňová z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podľa jej slov treba tento sviatok úplne očistiť od ideológie a dať mu aktuálnu tvár. „Verejnosť by sa mala sústrediť na aktuálne problémy žien, ako sú existujúce rodové nerovnosti, nedostatočné zastúpenie žien v riadiacich pozíciách, nerovné platové odmeňovanie, násilie páchané na ženách či sexuálne obťažovanie,“ poznamenala.

Ženy a muži by mali mať rovnaké práva

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) chce aj v sobotu, keď si celý svet pripomína Medzinárodný deň žien (MDŽ), zdôrazniť potrebu zrovnoprávnenia žien a mužov nielen v pracovnom, ale aj v súkromnom živote. Ako informuje na svojej internetovej stránke, v tomto duchu chce takisto upozorniť na veľkú mieru násilia páchaného na ženách, či už ide o domáce násilie alebo sexuálne obťažovanie.

Na túto problematiku upozorňuje aj prieskum Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) o násilí páchanom na ženách, z ktorého vyplynulo, že násilie v Európskej únii nepostihuje len zopár žien, ale týka sa dennodenne celej spoločnosti. Stredisko na základe toho nabáda ľudí, aby si nielen v sobotu spomenuli na ženy, ktoré nežijú v rovnoprávnej spoločnosti, sú týrané či podhodnocované. „Dúfame, že situácia sa v budúcnosti zlepší a spoločnosť bude všetkých vnímať ako rovných,“ uvádza.

Oslavujú aj pracovníčky v sexbiznise

MDŽ má svoje korene v začiatkoch 20. storočia v USA. V roku 1908 demonštrovali v New Yorku tisíce krajčírok proti diskriminácii žien v práci, zlým pracovným podmienkam, detskej práci a za svoje volebné právo. V tom istom roku na základe týchto protestov vyhlásili poslednú februárovú nedeľu za Národný deň žien.

Nemecká ľavicová politička a bojovníčka za práva žien Klara Zetkin o dva roky neskôr navrhla na Medzinárodnej ženskej konferencii v Kodani dodať tomuto sviatku medzinárodný rozmer a tak sa v roku 1910 dohodli, že MDŽ bude 8. marca. OSN vyhlásila rok 1975 za Medzinárodný rok žien a v tom istom roku bol 8. marec aj oficiálne ustanovený ako Medzinárodný deň žien.

MDŽ dnes oslavujú aj ženy pracujúce v pouličnom sex-biznise, pričom občianske združenie Odyseus chce práve dnes poukázať na to, že aj ony sú dcéry, sestry, manželky, matky, jedným slovom ženy. Pre agentúru SITA to uviedla Sandra Pódová zo združenia, ktoré sa prostredníctvom programu Červený dáždnik venuje týmto ženám.

Odporúčané články

Saudská Arábia čiastočne uvoľnila kontrolu žien OSN odsúdila ženskú obriezku, prijala rezolúciu

Neprehliadnite

Menyhárt sa vzdal kandidatúry na prezidenta v prospech Mistríka Obvinení z vraždy Basternáka zostávajú vo väzbe, najvyšší súd zamietol ich sťažnosť Kriminalisti z Bratislavy zadržali podozrivého, ktorý je zrejme zodpovedný za smrť muža Slovenská futbalová reprezentácia na jeseň vyzve jedno z najlepších mužstiev na svete NAKA obvinila konateľa firmy Kiskovcov z daňového trestného činu, na situáciu reagoval aj prezident Foto: Protestujúci farmári dorazili do Bratislavy, žiadajú podpis memoranda a stretnutie s Pellegrinim Slováci odpracujú na dane pre štát o tri dni viac, Deloitte určil Deň daňovej slobody Minister Lajčák rokoval s Lavrovom, témou bola aj situácia na juhovýchode Ukrajiny
string(167) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.