Mechanik aerolínií ukradol lietadlo, po nebezpečnom lete havaroval do mora

Lietadlo
Mechanik ukradol z medzinárodného letiska Sea-Tac v americkom Seattli. Foto: SITA/AP

SEATAC 11. augusta (WebNoviny.sk) – Zamestnanec aerolínií v piatok v noci ukradol z medzinárodného letiska Sea-Tac v americkom Seattli lietadlo spoločnosti Horizon Air, s ktorým sa neskôr zrútil na ostrov Ketron v prielive Puget Sound. V lietadle sa v čase incidentu nenachádzali žiadni pasažieri.

Podľa predbežných informácií 29-ročný muž, ktorý bol zamestnancom pozemnej obsluhy na letisku, ukradol stroj Q400 a havaroval s ním pretože „vo vzduchu robil akrobatické kúsky alebo nemal dostatok leteckých zručností,“ uviedla kancelária šerifa v okrese Pierce.

Hovorca kancelárie šerifa Ed Troyer na Twitteri napísal, že muž mal samovražedné sklony a v tomto prípade neexistuje žiadne spojenie s terorizmom. Kancelária pracuje na vyšetrovaní muža, pričom jeho meno zatiaľ nezverejnila.

Lietadlo krátko po vzlietnutí začali sledovali stíhačky F-15, ktoré vyslali zo štátu Oregon. Americká pobrežná stráž vyslala na miesto nehody 14-metrovú loď, uviedla poddôstojníčka Ali Flockerzi s tým, že svedkovia hlásili ako odtiaľ vidia vychádzať veľký kúdol dymu. Podľa spoločnosti Alaska Airlines, ktorá spolu s Horizon Air patrí do skupiny Alaska Air, lietadlo na ostrove nespôsobilo škody na žiadnych stavbách.

Podľa Alaska Airlines muž ukradol lietadlo zhruba o 20:00, keď bolo v stave údržby a nemalo naplánovaný žiadny let s pasažiermi. Jeho vyčíňanie viedlo k dočasnému zastaveniu prevádzky letiska.

Incident mapujú zvukové nahrávky z hovorov muža s dispečermi z riadiaceho strediska, ktorým povedal, že je „zlomený muž„. Dispečer ho oslovil menom Rich a snažil sa ho presvedčiť, aby s lietadlom pristál. „Mám veľa ľudí, ktorým na mne záleží. Sklame ich, keď sa dozvedia, že som to urobil…som len zlomený muž, myslím, že mám pár voľných závitov,“ povedal v jednom momente.

Horizon Air prevádzkuje krátke lety na západe USA. Ukradnuté lietadlo Q400 je turbovrtuľový stroj s kapacitou 76 miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom