Mečiarove amnestie kryli podľa Hrušovského štátny terorizmus

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar Foto: SITA

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Zrušenie amnestií je podľa podpredsedu parlamentu Pavla Hrušovského potrebné, aby sa mohla uchovať legitimita tohto inštitútu. „Nejde o prelamovanie ústavy, ide o záchranu tejto súčasti nášho ústavného poriadku,“ povedal dnes počas svojho úvodného slova k návrhu ústavného zákona na zrušenie tzv. Mečiarových amnestií. Nazdáva sa, že amnestie Vladimíra Mečiara kryli akty štátneho terorizmu.

Tieto amnestie podľa Hrušovského napriek všetkým snahám o rozvoj slobodného systému predstavujú defekt v slovenskom právnom a spoločenskom systéme. „Napriek tomu, že ústavné a právne princípy navonok fungujú, leží tu tieň nespravodlivosti, spupnosti, tieň zneužitia moci proti vlastným občanom,“ vyhlásil.

Hrušovský sa vo svojom vystúpení nevenoval právnym argumentom, prečo je zrušenie amnestií formálne v poriadku. Nazdáva sa, že boli dávnejšie vysvetlené a skutočnou príčinou opakovaného nezrušenia amnestií je nedostatok politickej vôle. Všetkých poslancov vyzval, aby za zrušenie hlasovali bez ohľadu na politické tričko. „Niekedy neexistuje odpoveď ľavicová či pravicová, odpoveď je len jedna, je to spravodlivosť a pravda. Tú musíme brániť nepretržite,“ apeloval na kolegov.

Amnestie podľa Hrušovského prekročili rámec normálneho politického zápasu

„Niekto prekročil Rubicon, vzal moc a uveril, že dokáže klamať všetkých, ten niekto nás všetkých zatiahol do nechutného a podlého konania, ktorého následky si nesieme všetci. Nedovoľme, aby toto zlo na Slovensku zostalo, nedovoľme, aby sa jeho aktéri smiali z nablýskaných limuzín a nedobytných sídel,“ vyzýval.

Jediným opozičným poslancom, ktorý vystúpil v rozprave k tomuto bodu, bol Martin Glváč zo Smeru-SD. Ten sa nazdáva, že z právneho hľadiska nemožno amnestie zrušiť a ak platili čo len jeden deň, pôsobia vždy v prospech obvineného.

Zrušenie Mečiarových amnestií je v druhom čítaní

Poslanci vládnej koalície sa dnes priblížili k zrušeniu tzv. Mečiarových amnestií. Ústavný zákon o zrušení niektorých uznesení o amnestii dnes 85 hlasmi posunuli do druhého čítania, na definitívne presadenie tejto zmeny však budú v júni potrebovať ešte o päť hlasov viac. Bez hlasov poslancov za Smer-SD preto nemôžu uspieť, dnes za zrušenie amnestií z klubu Smeru-SD hlasoval len Ján Počiatek. Okrem koaličných poslancov za zrušenie amnestií hlasovali aj všetci prítomní poslanci za SNS vrátane predsedu Jána Slotu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico sa v minulosti postavil proti zrušeniu amnestií s tým, že sú nemorálne, ale nezrušiteľné, čo potvrdil aj Európsky súd pre ľudské práva. Tvrdil, že by mal vrátiť právnický diplom každý, kto má takéto ambície. Minister vnútra Daniel Lipšic však oponuje, že amnestie rušili v mnohých krajinách, kde boli buď diktátorské režimy, alebo boli vydané na základe podivuhodných okolností.

Šiesty pokus o zrušenie amnestií

Je to už šiesty pokus zrušiť platnosť rozhodnutia predsedu dnešnej mimoparlamentnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, ktorý v roku 1998 ako zastupujúci prezident omilostil údajných aktérov únosu prezidentovho syna Michala Kováča mladšieho do cudziny a amnestoval tiež zmarenie referenda v roku 1997. Po prvý raz však návrh prišiel v čase, keď Mečiar nesedí v parlamente.

Podozreniam z únosu Michala Kováča ml. čelilo vtedajšie vedenie Slovenskej informačnej služby (SIS) na čele s Mečiarovým spolustraníkom Ivanom Lexom. KDH prišlo s návrhom symbolicky pri 15. výročí smrti Róberta Remiáša, ktorému v roku 1996 vybuchlo auto na Karloveskej ceste v Bratislave. Bol údajne spojkou bývalého príslušníka SIS Oskara Fegyveresa, ktorý v minulosti uviedol, že za únosom syna exprezidenta Michala Kováča do Rakúska stála tajná služba. Trestné stíhanie vo veci trestného činu vraždy Róberta Remiáša je v súčasnosti prerušené, a to od 31. marca 2008, pretože sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicRobert FicoVladimír Mečiar